Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

3. urodziny bloga

Karolina Nowalska10 maja 20207 komentarzy

Dzisiaj są 3. urodziny bloga. Powoli te urodziny cieszą mnie bardziej niż moje własne. Lubię skupić się wtedy dłużej na statystykach i wrócić myślami do pewnych wydarzeń związanych z działalnością bloga. Prywatnie też dobrze spojrzeć na to, czego się dokonało w minionym roku, jednak więcej na mojej „to do liście” znajduje się rzeczy, których nie zrealizowałam, co czasem frustruje. Tyle by się chciało zrobić! Jeśli zechcesz w ten piękny słoneczny dzień dołączyć do mnie w tej reminiscencji, będzie mi bardzo miło 🙂

Dokładnie 3 lata temu na blogu pojawił się pierwszy wpis o tym, kiedy fotografia jest utworem. Pierwsze wpisy były jeszcze bardzo ostrożne. Tzn. mało w nich było mnie. Mówiąc zupełnie wprost, były one po prostu sztywne 🙂 A ja nie jestem sztywną prawniczką… To już pewnie wiesz. Dzisiaj jest już o wiele lepiej. Nie czaję się z każdym słowem i akceptuję fakt, że nie każdy musi mnie lubić.

W tym roku pojawiło się mniej RODO (pamiętacie te RODO szaleństwo?), a więcej wirusa… i podatków 🙂 Wpisy, które chętnie czytaliście odnośnie podatków to:

 1. 8% VAT dla usług fotograficznych,
 2. Karta podatkowa a drony,
 3. Sprzedaż aparatu firmowego a VAT

Natomiast w przypadku tematów około-wirusowych chętnie czytane były:

 1. Od dzisiaj możesz iść w plener!
 2. Kary pieniężne za złamanie zakazów w trakcie epidemii koronawirusa, który powstał właściwie na życzenie mojego serdecznego Klienta Przemka 🙂

Absolutnym hitem na blogu był wpis „Stan zagrożenia epidemiologicznego a zadatek w sytuacji niewykonania umowy„. To o tyle zabawne, że jak wybuchła epidemia, to o zwrocie zadatku napisałam z 4 zdania 🙂 Okazało się (dzięki Wam oczywiście), że problem jest niezwykle złożony i że na niektóre pytania nie można uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Wiem od wielu z Was, że poradziliście sobie w tej trudnej sytuacji wzorowo. Czytałam o potrzebie zrozumienia, cierpliwości i myśleniu strategicznym, pod czym podpisuję się wszystkimi łapami! 🙂

Na blogu pojawiło się w tym roku mniej wywiadów. Ostatnim z nich był wywiad z mec. Dariuszem Mojeckim Nakaz zapłaty – sposób na odzyskanie wynagrodzenia.

Zerknęłam również na statystyki… Mój blog nie jest jakimś cudem elokwencji i merytoryki w jednym, jednak start z 600 wejść miesięcznie na 17 000 połechtał mojego ego 😀 Z kolei fanpage bloga na FB obserwuje prawie 1800! Konto na instagramie przekroczyło 500 osób obserwujących. Seriously, nie śniłam o takich liczbach! Dziękuję Wam :*

W ciągu tego roku nawiązałam również fantastyczną współpracę z CYK Magazyn. Niebawem ukazuje się już 5. numer. Redaktor naczelna CYK’a wyznała mi, że byłam pierwszą osobą, która odpisała jej na propozycję współpracy, co mnie niezwykle ucieszyło 🙂  Czuję się, jakby CYK był też trochę i moim dzieckiem 🙂

Świeżą i trochę zawieszoną z uwagi na epidemię współpracę nawiązałam również z eduweb. W jej ramach na blogu pojawił się wpis Ochrona wizerunku, a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa! 🙂

Last, but not least… SKLEP! Jako dziecko bawiłam się w krzakach w sklepową, sprzedawałam błotne zupy i kradzione kwiatki (wiem, paserka 🙂 ), a po niecałych 30 latach założyłam swój własny sklep. Ciągle pracuję nad jego wyglądem, a na Wasze potrzeby odpowiadam nowymi produktami.

W ogóle gdyby nie Wy moi Drodzy Czytelnicy to nie miałabym aż tylu powodów do radości. Jesteście ze wszech miar super, podziwiam Waszą pracę i podejście do niej.

Życzę sobie i Wam kolejnego fantastycznego roku a za ten z całego serca Wam dziękuję!

Trzymajcie się!

Karolina

P.S. Zapomniałabym! Z okazji urodzin mam dla Was prezent – 20% off przez tydzień na wszystkie umowy w sklepie 🙂 

Fotografia autorstwa Łukasza Pepola.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojciech 10 maja, 2020 o 14:29

  Karolina
  Serdeczne gratulacje!
  Nie wiem czy mogę życzyć 100 lat, ale na pewno satysfakcji z tego co robisz.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 10 maja, 2020 o 14:46

  Wojtku, bardzo dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  rafal chmielewski 11 maja, 2020 o 09:36

  Karolino, 3 lata blogowi zleciało migiem 🙂 Oby następne były również owocne, jak ten ostatni rok! Gratuluję Ci wszystkich sukcesów, które możesz zawdzięczać swojej ciężkiej i wytrwałej pracy!

  Rafał 🙂

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 11 maja, 2020 o 09:36

  Dziękuję Ci Rafale bardzo 🙂

  Odpowiedz

  Henryk III 11 maja, 2020 o 12:24

  Pani Karolino,
  Gratuluję tego co udało się zrealizować, w szczególności świetnego bloga.
  To co było już się nie zmieni, może się tylko zmienić postrzeganie przeszłości. Teraz „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” i do nich odniosę się w życzeniach.
  Życzę weny przy tworzeniu kolejnych treści na bloga, realizacji planów i umiejętności odpuszczenia tych, które z perspektywy czasu uzna Pani za niewarte uwagi, a przede wszystkim satysfakcji i poczucia spełnienia z odhaczania kolejnych punktów na „to do liście”.
  P. S. Przyznaje się Pani do paserki, bo już się przedawniła? 🙂
  P. S. 2. Przypomniała mi Pani dzieciństwo i rozważania z kolegami na temat miastowych i jakości ówczesnej miejskiej „kraniczanki” przy uważnym (by nie poruszyć mułu na dnie) popijaniu wody z górskiego źródła. Miastowe brutalnie zweryfikowali nasze dziecięce wyobrażenia chlorując potok i odkażając tabletkami wodę źródlaną, więc u nas zupa błotna nie weszła do sprzedaży. 🙂

  Odpowiedz

  piotr 10 września, 2020 o 12:54

  Posiadanie wiedzy odnośnie przepisów prawnych w podstawowym zakresie jest bardzo potrzebne. Dlatego warto korzystać z szkoleniach prawnych czy blogów.

  Odpowiedz

  Adrian 22 czerwca, 2021 o 12:52

  Skoro mowa o prawi autorskim, to czy ktoś może polecić dobre szkolenia z prawa autorskiego, dobre zwłaszcza dla pracowników działu social media żeby rozumieli co to jest dozwolone użycie, a kiedy wchodzimy na grząski grunt? Znalazłem listę takich szkoleń na https://eventis.pl/szkolenia/prawo-autorskie, ale trudno się na coś zdecydować.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: