Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Sprzedaż aparatu firmowego a VAT

Karolina Sawicka17 października 20196 komentarzy

Od 1 września 2019 r. weszły zmiany w ustawie o VAT, które mogą dotyczyć również i Ciebie. Zawsze czekam aż opadnie kurz po nerwowych spekulacjach, żeby zobaczyć, jak te zmiany mogą wyglądać w praktyce. A te wyglądają akurat fatalnie.

Ale po kolei.

Po pierwsze, mówimy oczywiście o sytuacji, w której masz założoną działalność gospodarczą. Po drugie, korzystasz ze zwolnienia VAT na podstawie art. 113 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ Twój obrót roczny nie przekracza 200 tys. zł.

Jeśli spełniasz te warunki, czytaj proszę dalej. Jeśli nie, zrób sobie kawę i sięgnij po książkę. Pewnie będzie ciekawsza niż podatki 🙂

Następnie należy sobie odpowiedzieć na dwa pytania:

  1. Jakich towarów dotyczy zmiana?
  2. I jakiej sprzedaży?

W grupie towarów podlegających wyłączeniu ze zwolnienia znajdą się kosmetyki, sprzęt AGD, ale również i sprzęt fotograficzny i jego części oraz pozostałe instrumenty optyczne i ich części. 

Sprzedaż zdefiniowana została tak (o losie…): “Sprzedaż w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość, do chwili zawarcia umowy włącznie.”

Kolejna wspaniała definicja.

Zatrzymajmy się na tej sprzedaży. Czymże jest “zorganizowany system zawierania umów na odległość”? Zdaje się, że chodzi o sklep internetowy, prawda? Okazuje się, że według Ministerstwa Finansów niekoniecznie. Nie musi to być system stworzony przez Ciebie, ale może to być również system, z którego skorzystasz zakładając sobie w nim konto (np. Allegro). Tajemniczo resort odpowiada, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Koniec końców, aby za pomocą jednej transakcji sprzedaży sprzętu fotograficznego (który mamy “na firmę”) dołączyć do szczęśliwego inaczej grona VAT-owców należy spełnić ŁĄCZNIE trzy przesłanki:

  1. Do zawarcia umowy dojdzie w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość,
  2. Brak będzie jednoczesnej fizycznej obecności stron,
  3. Nastąpi wyłączne wykorzystanie jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość (na ludzkie: sprzedaż internetowa lub telefoniczna).

UWAGA: spełnienie tych przesłanek stworzy obowiązek odprowadzenia VAT nie tylko od tej jednej transakcji sprzedaży, ale od wszystkich kolejnych usług. Staniesz się VAT-owcem z krwi i kości. 

Co można zrobić, żeby tym VAT-owcem jednak nie zostać?

Po pierwsze, nie sprzedawaj za pośrednictwem platform typu Allegro czy OLX, a jeśli bardzo chcesz i nie widzisz innej opcji, to zaznacz “Tylko odbiór osobisty” i zachowaj tę ofertę. Just in case…

Możesz również zamieścić ogłoszenie na swojej stronie internetowej i porozumieć się z kupującym poza powyższymi platformami.

Chociaż najbardziej podoba mi się inny pomysł, który zniweczy zaistnienie przesłanki braku jednoczesnej obecności stron transakcji.

Selfie z kupującym 🙂

Pozdrowienia od szczęśliwego inaczej podatnika VAT jako wyłączonego od zwolnień ze względu na wykonywanie szlachetnego zawodu prawnika 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 889 010 608e-mail: kontakt@prawyprofil.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek 17 października, 2019 o 20:58

Bardzo dziękuję za ten artykuł 😀 Uratowała mnie Pani przed VAT-em 😀

A co w przypadku, gdybym sprzedał obiektyw np. swojemu ojcu, a on sprzedał go na allegro? 😀

Odpowiedz

Wojciech 23 października, 2019 o 22:34

Dzień dobry,

Wtedy wyłączenie od zwolnienia moim zdaniem nie zadziała. Nie ma sprzedaży na odległość w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów 🙂 Chyba że zamiarem jest obejście prawa podatkowego 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Tomek 18 października, 2019 o 21:37

Czy ten przepis dotyczy sprzętu tylko sprzętu zakupionego na firmę? Co z np. aparatem, który kupiłem jeszcze przed założeniem działalności?

Odpowiedz

Wojciech 23 października, 2019 o 22:36

Przepis dotyczy sprzętu firmowego. Jeżeli sprzęt jest własnością prywatną i sprzedaż następuje poza działalnością gospodarczą, po prostu nie podlega VAT.

Odpowiedz

Paweł 11 listopada, 2019 o 11:21

A jak udowodnię że to jest własność prywatna a nie jest sprzętem firmowym?

Odpowiedz

Anna 9 stycznia, 2020 o 17:17

A jeśli przeniosę sprzęt z majątku firmowego na majątek prywatny i potem sprzedam? 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@prawyprofil.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: