Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Sprzedaż aparatu firmowego a VAT

Karolina Nowalska17 października 20197 komentarzy

Od 1 września 2019 r. weszły zmiany w ustawie o VAT, które mogą dotyczyć również i Ciebie.

Zawsze czekam aż opadnie kurz po nerwowych spekulacjach, żeby zobaczyć, jak te zmiany mogą wyglądać w praktyce. A te wyglądają akurat fatalnie.

Ale po kolei.

Po pierwsze, mówimy oczywiście o sytuacji, w której masz założoną działalność gospodarczą. Po drugie, korzystasz ze zwolnienia VAT na podstawie art. 113 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ Twój obrót roczny nie przekracza 200 tys. zł.

Jeśli spełniasz te warunki, czytaj proszę dalej. Jeśli nie, zrób sobie kawę i sięgnij po książkę. Pewnie będzie ciekawsza niż podatki 🙂

Sprzedaż aparatu firmowego

Zmiany w ustawie o VAT a sprzedaż aparatu firmowego

Następnie należy sobie odpowiedzieć na dwa pytania:

 1. Jakich towarów dotyczy zmiana?
 2. I jakiej sprzedaży?

W grupie towarów podlegających wyłączeniu ze zwolnienia znajdą się kosmetyki, sprzęt AGD, ale również i sprzęt fotograficzny i jego części oraz pozostałe instrumenty optyczne i ich części. 

Sprzedaż zdefiniowana została tak (o losie…):

Sprzedaż w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość, do chwili zawarcia umowy włącznie.

Kolejna wspaniała definicja.

Zatrzymajmy się na tej sprzedaży.

Czymże jest zorganizowany system zawierania umów na odległość? Zdaje się, że chodzi o sklep internetowy, prawda?

Okazuje się, że według Ministerstwa Finansów niekoniecznie.

Nie musi to być system stworzony przez Ciebie, ale może to być również system, z którego skorzystasz zakładając sobie w nim konto (np. Allegro). Tajemniczo resort odpowiada, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Koniec końców, aby za pomocą jednej transakcji sprzedaży sprzętu fotograficznego (który mamy „na firmę”) dołączyć do szczęśliwego inaczej grona VAT-owców należy spełnić ŁĄCZNIE trzy przesłanki:

 1. Do zawarcia umowy dojdzie w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość
 2. Brak będzie jednoczesnej fizycznej obecności stron
 3. Nastąpi wyłączne wykorzystanie jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość (na ludzkie: sprzedaż internetowa lub telefoniczna).

UWAGA: spełnienie tych przesłanek stworzy obowiązek odprowadzenia VAT nie tylko od tej jednej transakcji sprzedaży, ale od wszystkich kolejnych usług. Staniesz się VAT-owcem z krwi i kości. 

Co można zrobić, żeby tym VAT-owcem jednak nie zostać?

Po pierwsze, nie sprzedawaj za pośrednictwem platform typu Allegro czy OLX, a jeśli bardzo chcesz i nie widzisz innej opcji, to zaznacz „Tylko odbiór osobisty” i zachowaj tę ofertę. Just in case…

Możesz również zamieścić ogłoszenie na swojej stronie internetowej i porozumieć się z kupującym poza powyższymi platformami.

Chociaż najbardziej podoba mi się inny pomysł, który zniweczy zaistnienie przesłanki braku jednoczesnej obecności stron transakcji.

Selfie z kupującym 🙂

Pozdrowienia od szczęśliwego inaczej podatnika VAT jako wyłączonego od zwolnień ze względu na wykonywanie szlachetnego zawodu prawnika 🙂

Pozdrowienia!

Karolina Nowalska
adwokat

Photo by The New York Public Library on Unsplash

***

Umowa o sesję produktową

Od dzisiaj w sklepie możesz znaleźć umowę o sesję produktową. Umowa różni się od pozostałych, ponieważ  nie określa kwestii praw autorskich.

Dlaczego?

Mamy już kilka wyroków w Polsce, które stanowią, iż zdjęcia produktów (tzw.packshoty) nie są utworami w rozumieniu prawa autorskiego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomek 17 października, 2019 o 20:58

  Bardzo dziękuję za ten artykuł 😀 Uratowała mnie Pani przed VAT-em 😀

  A co w przypadku, gdybym sprzedał obiektyw np. swojemu ojcu, a on sprzedał go na allegro? 😀

  Odpowiedz

  Wojciech 23 października, 2019 o 22:34

  Dzień dobry,

  Wtedy wyłączenie od zwolnienia moim zdaniem nie zadziała. Nie ma sprzedaży na odległość w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów 🙂 Chyba że zamiarem jest obejście prawa podatkowego 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Tomek 18 października, 2019 o 21:37

  Czy ten przepis dotyczy sprzętu tylko sprzętu zakupionego na firmę? Co z np. aparatem, który kupiłem jeszcze przed założeniem działalności?

  Odpowiedz

  Wojciech 23 października, 2019 o 22:36

  Przepis dotyczy sprzętu firmowego. Jeżeli sprzęt jest własnością prywatną i sprzedaż następuje poza działalnością gospodarczą, po prostu nie podlega VAT.

  Odpowiedz

  Paweł 11 listopada, 2019 o 11:21

  A jak udowodnię że to jest własność prywatna a nie jest sprzętem firmowym?

  Odpowiedz

  Anna 9 stycznia, 2020 o 17:17

  A jeśli przeniosę sprzęt z majątku firmowego na majątek prywatny i potem sprzedam? 😀

  Odpowiedz

  Kacper 11 marca, 2023 o 18:08

  A gdy sprzedaję sprzęt osobiście wystawiam na niego również fakturę ze zwolnieniem z VAT i taką wręczam kupującemu? Dziękuję za artykuł. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: