Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Nakaz zapłaty – sposób na odzyskanie wynagrodzenia

Karolina Nowalska18 kwietnia 20202 komentarze

Pamiętam, gdy jeden z moich klientów – olsztyński fotograf – zwrócił się do mnie z tematem nieopłaconej faktury. Był zaskoczony tym faktem, bo ani na etapie wykonania sesji ani po oddaniu zdjęć zamawiający nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Czyżby nie chciał zapłacić już od początku? Albo może zapomniał?

Nie, nie zapomniał, bo klient upominał się kilkakrotnie. Później upomniałam się ja – pisemnie.

Nakaz zapłaty

W  końcu otrzymałam telefon z przeprosinami, że faktura została zagubiona (akurat). Gdy odpowiedziałam, że to nie nasza wina, że mają chaos w dokumentacji usłyszałam, że nie wypada mi jako adwokatowi być taką nieuprzejmą (hahaha 🙂 ).

W każdym razie – zapłacili.

A jeśli by tego nie zrobili?  Czy nakaz zapłaty to dobry sposób na odzyskanie wynagrodzenia?

Dziś wywiad z radcą prawnym Dariuszem Mojeckim, prowadzącym bloga Sprzeciw od nakazu zapłaty, czyli jak skutecznie bronić się w sądzie.

Karolina: Fotograf zawarł umowę na wykonanie sesji zdjęciowej. Sesja wykonana, klient zadowolony, ale wynagrodzenie na konto nie wpłynęło. Nie pomagają telefony, wezwania do zapłaty. W jaki sposób fotograf może w sądzie szybko uzyskać rozstrzygnięcie w sprawie o zapłatę wynagrodzenia?

Dariusz: Fotograf, bez względu na to, czy jest przedsiębiorcą czy nie, może w sądzie uzyskać nakaz zapłaty. Może to nastąpić przede wszystkim w postępowaniu upominawczym lub nakazowym.

Nakazy zapłaty to orzeczenia wydawane przez sąd na początkowym etapie postępowania. Jeśli pozew o zapłatę spełnia odpowiednie wymagania, to sąd wyda nakaz zapłaty. A pozwany, jeśli chce się bronić, musi taki nakaz zapłaty zaskarżyć. I dopiero wtedy sprawa toczy się „normalnie”.

Aby jednak taki nakaz zapłaty uzyskać, konieczne jest złożenie do sądu pozwu.

Karolina: Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Dariusz: W postępowaniu upominawczym sąd wydaje nakaz zapłaty bez względu na to, czy w pozwie został złożony stosowny wniosek. Wystarczy, że pozew dotyczy roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. Czyli we wszelkich sprawach o zapłatę wynagrodzenia będzie istniała możliwość uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Dopiero jeśli sąd uzna, że np. roszczenie jest oczywiście bezzasadne lub że zawarte w pozwie twierdzenia co do faktów budzą wątpliwość, nie będzie mógł wydać nakazu zapłaty.

Jeśli pozwany nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty, nakaz się uprawomocni. A sprawę będzie można skierować do komornika.

W sytuacji, gdy sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym albo pozwany złoży sprzeciw od nakazu zapłaty, sprawa będzie normalnie rozpoznana przez sąd.

Karolina: Czym się różni postępowanie nakazowe?

Dariusz: W tym postępowaniu rozpoznaje się tylko ograniczony zakres spraw. Będą to przede wszystkim sprawy, w których fakty uzasadniające roszczenie są udowodnione dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem albo wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu. Te okoliczności rzadko się jednakże zdarzają.

Częściej będzie można spotkać się z sytuacją, gdy będzie możliwe dochodzenie zapłaty wynagrodzenia za dostawę towaru lub wykonanie usługi w transakcji handlowej oraz odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych.

W przeciwieństwie do postępowania upominawczego w postępowaniu nakazowym konieczne jest złożenie w pozwie wniosku o rozpoznanie sprawy w tym trybie.

Podobnie, jak w postępowaniu upominawczym, jeśli sąd wyda nakaz zapłaty, a pozwany go nie zaskarży, to nakaz się uprawomocni i otworzy drogę do egzekucji.

A jeśli pozwany złoży zarzuty od nakazu zapłaty, to sąd normalnie rozpozna sprawę, przeprowadzi dowody i wyda wyrok.

Karolina: Czyli postępowanie nakazowe wiąże się z większymi ograniczeniami. A jakie są korzyści z takiego postępowania?

Dariusz: W postępowaniu nakazowym niższa jest opłata sądowa od pozwu. Ponadto pozwany, zaskarżając nakaz zapłaty, jest również zobowiązany do wniesienia opłaty sądowej. Dodatkowo nakaz zapłaty (nawet zaskarżony) daje podstawę do uzyskania zabezpieczenia.

Karolina: Co powinien zawierać pozew?

Dariusz: O podstawowych wymaganiach pozwu pisałem w jednym z artykułów na moim blogu <<KLIK>>. Generalnie pozew powinien spełniać wymagania formalne pisma procesowego, wymagania formalne pozwu, jak również ewentualnie wymagania formalne pisma w postępowaniu gospodarczym, jeśli np. zarówno fotograf, jak i jego klient są przedsiębiorcami.

Karolina: Czyli trochę tego jest 🙂 Jest jeszcze coś o czym powinien pamiętać fotograf składając pozew do sądu?

Dariusz: Oprócz spełnienia wymogów formalnych kluczowa jest kwestia przedstawienia odpowiednich dowodów. W przypadku fotografów dochodzących wynagrodzenia najważniejszym dowodem będzie umowa i potwierdzenie jej wykonania.

Co ważne, w postępowaniu gospodarczym trzeba pamiętać, aby już w pozwie powołać wszystkie twierdzenia i dowody. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko utraty prawa do powoływania dalszych twierdzeń i dowodów. W takim postępowaniu istnieją również przepisy ograniczające możliwość powoływania świadków, gdyż wszystkie kluczowe okoliczności powinny być udowodnione dokumentami.

Karolina: Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

***

Podsumowując: czy nakaz zapłaty jest dobrym sposobem na odzyskanie wynagrodzenia? Na pewno szybszym niż zwykłe postępowanie sądowe (o ile pozwany nam tego nakazu nie zaskarży) i tańszym, a to powoduje, że to naprawdę warto rozważyć skorzystanie z tych trybów.  

Polecam Wam również poradnik Dariusza Jak ustalić adres pozwanego?

A jeśli masz jakieś pytania związane z tym tematem zachęcam Cię do skorzystania z pomocy 🙂

Trzymajcie się!

Karolina Nowalska
adwokat

Photo by Annie Spratt on Unsplash

***

Karta podatkowa a drony

Kilka dni temu na jednej z facebookowych grup fotografów podjęto temat filmowania i fotografowania z drona.

Podobno świadczenie takich usług jest wyłączone, jeśli rozliczasz się na podstawie karty podatkowej [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Otylia 16 lutego, 2022 o 11:16

  Bardzo dziękuję za rzetelne rady. Dzięki przykładom z życia wziętych, łatwiej mi odnieść to do swojej sytuacji. Powodzenia i jeszcze raz dziękuję.

  Odpowiedz

  Karolina Nowalska 27 maja, 2022 o 09:28

  Dzień dobry, bardzo dziękuję za ten komentarz, pozdrawiam Panią serdecznie!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: