Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Karta podatkowa a drony

Karolina Nowalska03 marca 20205 komentarzy

Kilka dni temu na jednej z facebookowych grup fotografów podjęto temat filmowania i fotografowania z drona. Podobno świadczenie takich usług jest wyłączone, jeśli rozliczasz się na podstawie karty podatkowej. Powołano się na artykuł z biznes.gov.pl (link na końcu wpisu), jednak wraz z innymi komentującymi nabraliśmy wątpliwości czy informacje zawarte w artykule są prawdziwe. Coś nam po prostu nie grało…

Ustawa, która nas interesuje to ustawa z dnia 20.11.98 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: po prostu ustawa). Na początek kilka informacji podstawowych.

Zgodnie z art. 2 osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

 1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, 
 2. karty podatkowej.

Art. 23 ust. 1 ustawy stanowi, że z karty podatkowej mogą korzystać prowadzący działalność usługową lub wytwórczo – usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy – przy zatrudnieniu nieprzekraczającym stanu określonego w tabeli.

Uwielbiam formułowanie przepisów w taki sposób. To tak jakby samo czytanie nie wystarczyło. Ty musisz naprawdę zapracować na to, żeby zrozumieć o co chodzi. Po kolei zatem:

Usługi fotograficzne zostały wymienione w poz. 90 załącznika nr 3. Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej szczegółowo określono w poz. 90 załącznika nr 4 i tam z kolei określono te usługi jako:

„Wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp.Wykonywanie fotokopii. Wykonywanie prac powierzonych. Sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp. Przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych”.

Więc na pierwszy rzut oka zdaje się – w czym problem? Na jakiej podstawie (prawnej 🙂 ) fotografowie na karcie nie mogą świadczyć usług fotografowania i filmowania z drona? 

A może ta sytuacja dotyczy tych, którzy rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? 

Sprawdźmy.

Art. 12. 2 n) ustawy stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług fotograficznych ((PKWiU 74.20), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy.

PKWiU 74.20 to nic innego jak:

Podkategoria obejmuje, jak widzisz, również fotografię lotniczą.

Natomiast załącznik nr 2 to załącznik, który określa usługi, świadczenie których wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. I tam znajdziemy:

I UWAGA (fanfary):

 

Więc jak na moje oko, to filmowanie za pomocą drona jest niemożliwe, jeśli jesteś na ryczałcie, a nie na karcie.

FILMOWANIE. Natomiast fotografowanie, zgodnie ze wskazanym PKWiU i w braku wyłączeń z załącznika nr 2 – jest możliwe. Być może jeszcze ustawodawca na to nie wpadł. Ustawa ta wszak nie idzie z duchem czasu. Szybciej znajdziemy w niej magnetowid niż drona.

Podsumowując: 

 1. Fotografowanie z drona na karcie podatkowej – TAK
 2. Fotografowanie z drona na ryczałcie – TAK
 3. Filmowanie z drona na karcie – TAK
 4. Filmowanie z drona na ryczałcie – NIE

Ten wpis opracowałam na podstawie własnej interpretacji powołanych wyżej przepisów. Mam nadzieję, że przedstawiłam logiczny tok rozumowania. Jeśli jednak jesteś odmiennego zdania albo jesteś przekonany/a, że popełniłam w tej interpretacji błąd – proszę daj znać w komentarzu. To bardzo ważne. Nie chciałabym nikogo wprowadzać w jeszcze większą konsternację niż przed zapoznaniem się z tym wpisem 🙂

Czy warto w takiej sytuacji zwrócić się z wnioskiem o interpretację indywidualną? Być może.

Tak samo jako warto skorzystać z usług doradcy podatkowego, który pomoże zoptymalizować wysokość należności podatkowych w firmie. To nie jest krętactwo ani „kreatywna księgowość”. To jest rozsądek.

Photo by The New York Public Library on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Łukasz 3 marca, 2020 o 11:48

  Karolina, dzięki za kolejny świetny artykuł. Od jakiegoś czasu zauważam, że wiele osób, które prowadzą DG (nie tylko fotograficzną, a np. sprzedażową) często kieruje się opiniami i interpretacjami wydawanymi przez … ich biura rachunkowe. I na podstawie tych interpretacji często zmieniają sposób opodatkowania, kupują kasy fiskalne, czy też rejestrują się do BDO pomimo, iż nie ma takiej potrzeby. Kto zarabia na prowadzeniu większej ilości dokumentacji? Biuro rachunkowe. Jednocześnie zapominamy o istnieniu doradców podatkowych, czy chociażby infolinii KAS, na której można uzyskać rzeczowe informacje u źródła. Czasem warto poszukać zamiast ślepo ufać. W gąszczu przepisów nie każdemu się jednak chce i jak najbardziej to rozumiem. Tym bardziej doceniam to, co dla naszej społeczności robisz. Dzięki!

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 3 marca, 2020 o 13:34

  Wow 🙂 Dzięki wielkie za takie miłe słowa 🙂 Zgadzam się z Tobą w pełnej rozciągłości. Ja np. trzymam stałą pieczę nad swoimi finansami. Ktoś by mógł powiedzieć – strata czasu, przecież masz księgową. A jak księgowa się pomyli? Dlatego sama liczę VAT i po swojemu jakoś ogarniam te sprawy. Zresztą – kto nie ma rozeznania we własnych finansach, ten nigdy się nie dorobi 🙂 Pozdrowienia!

  Odpowiedz

  Malgorzata 30 lipca, 2021 o 17:10

  Bardzo ciekawy wpis na temat fotografii lotniczej!!!

  Odpowiedz

  Bartosz 12 sierpnia, 2021 o 12:15

  Ostatnio temat dronów dosyć popularny, artykuł rozjaśnia sporo tematów. Dzięki bardzo za dobrą dawkę wiedzy! 🙂

  Odpowiedz

  Fotograf ślubny Wrocław - Jacek Kawecki 6 stycznia, 2022 o 23:37

  Bardzo przydatny artykuł w tematyce dronów. Dzięki za podzielenie się tą wiedzą!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: