Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

8% VAT dla usług fotograficznych

Karolina Nowalska24 lutego 2020Komentarze (0)

Gdybym mogła płacić mniejszy VAT lub nie płacić go wcale, to chętnie bym to zrobiła. Zakładam, że Ty też, no bo kto lubi płacić podatki? Poza tym, 8% VAT brzmi o wiele lepiej, niż 23%, prawda? 

Jest również opcja wyłączenia spod obowiązku VAT w ogóle ze względu na roczny limit 200.000 zł obrotu.

Ja niestety, jako prawnik, jestem wyłączona spod tego zwolnienia (dzięki ustawodawco), ale Ty z takiego rozwiązania skorzystać możesz. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, zwolnienie przysługuje Ci z mocy prawa i nie musisz nic robić.

Jeśli już od pewnego czasu działasz na rynku i jesteś czynnym podatnikiem VAT możesz to zrobić (jeśli spełniasz warunki) składając aktualizację formularza VAT-R.

Są jednak również sytuacje, kiedy możesz stosować stawkę 8% i moim skromnym zdaniem, tych sytuacji jest znakomita większość. 

Po pierwsze primo – UMOWA! Tak! Znowu ta umowa… Jeżeli do tej pory nie przekonały Cię argumenty „lepiej mieć to na papierze w razie sporu”, to być może przekona Cię argument niższego podatku 🙂

Aby skorzystać z 8% VAT przede wszystkim należy podpisać umowę z klientem, w której to:

 • określisz, że przedmiot umowy stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jakie zdjęcia można uznać za utwór <<klik>>),
 • określisz wynagrodzenie (honorarium), 
 • wynagrodzenie będzie obejmowało nie tylko wykonanie przedmiotu umowy, ale również i udzielenie licencji lub przeniesienie praw autorskich. 

To jest ten drugi warunek: aby skorzystać z 8% VAT należy przenieść prawa autorskie majątkowe do zdjęć na klienta bądź udzielić mu licencji określając jej warunki.

Następnie, w fakturze (o ile wystawiasz w danym przypadku fakturę, a nie paragon) należy podać podstawę prawną zastosowania  8%  stawki VAT, a tą jest poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. 

Poniżej dwie interpretacje indywidualne dla rozwiania Twoich ewentualnych wątpliwości:

 1. 8% VAT dla usług fotograficznych #1
 2. 8% VAT dla usług fotograficznych #2

W ramach autopromocji (która przecież nie hańbi) wspomnę, że wszystkie umowy, które znajdują się w sklepie Prawy Profil, spełniają powyższe warunki. Możecie spokojnie z nich korzystać, jeśli wizja 8% VAT jest dla Was kusząca.

Jest godzina 5.15 w poniedziałek i ja odmeldowuje się po drugą kawę! Pozdrowienia!

 

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: