Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

8% VAT dla usług fotograficznych

Karolina Nowalska24 lutego 20203 komentarze

Gdybym mogła płacić mniejszy VAT lub nie płacić go wcale, to chętnie bym to zrobiła. Zakładam, że Ty też, no bo kto lubi płacić podatki? Poza tym, 8% VAT brzmi o wiele lepiej, niż 23%, prawda? 

Uwaga! Na końcu wpisu znajdziesz aktualizację informacji!

Zwolnienie z VAT

Jest również opcja wyłączenia spod obowiązku VAT w ogóle ze względu na roczny limit 200.000 zł obrotu. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, zwolnienie przysługuje Ci z mocy prawa i nie musisz nic robić. Jeśli już od pewnego czasu działasz na rynku i jesteś czynnym podatnikiem VAT możesz to zrobić (jeśli spełniasz warunki) składając aktualizację formularza VAT-R.

8% VAT

Są jednak również sytuacje, kiedy możesz stosować stawkę 8% i moim skromnym zdaniem, tych sytuacji jest znakomita większość. 

Po pierwsze primo – UMOWA! Tak! Znowu ta umowa… Jeżeli do tej pory nie przekonały Cię argumenty „lepiej mieć to na papierze w razie sporu”, to być może przekona Cię argument niższego podatku 🙂

Aby skorzystać z 8% VAT przede wszystkim należy podpisać umowę z klientem, w której to:

 • określisz, że przedmiot umowy stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jakie zdjęcia można uznać za utwór <<klik>>),
 • określisz wynagrodzenie (honorarium), 
 • wynagrodzenie będzie obejmowało nie tylko wykonanie przedmiotu umowy, ale również i udzielenie licencji lub przeniesienie praw autorskich. 

I tu jest drugie primo ultimo – aby skorzystać z 8% VAT należy przenieść prawa autorskie majątkowe do zdjęć na klienta bądź udzielić mu licencji określając jej warunki.

Następnie, w fakturze (o ile wystawiasz w danym przypadku fakturę, a nie paragon) należy podać podstawę prawną zastosowania  8%  stawki VAT, a tą jest poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. 

Poniżej dwie interpretacje indywidualne dla ciekawskich:

8% VAT dla usług fotograficznych #1

8% VAT dla usług fotograficznych #2

W ramach autopromocji (która przecież nie hańbi) wspomnę, że wszystkie umowy, które znajdziesz moim sklepie, spełniają powyższe warunki. Możesz spokojnie z nich korzystać, jeśli wizja 8% VAT jest dla Ciebie kusząca.

[EDIT] WAŻNE ZMIANY! 

Podstawą jest poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. 

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, śmiało pisz/dzwoń korzystając z poniższej opcji:


 

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Prawnik 16 grudnia, 2021 o 16:18

  Na szybko szukałem umowy dla znajomego o fotografie i film ślubny. Trafiłem na ten artykuł przypadkiem, nie wiedząc że ma Pani sklep z gotowymi dokumentami i umowami. Umowy znalazłem, ale widzę że są głęboko „zaszyte” w serwisie. Proszę je uwidocznić w strukturze serwisu co na pewno ułatwi klientom dostęp do nich. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Księgowa 10 lutego, 2022 o 13:22

  Informacje podane w tym artykule są już niestety nieaktualne chociażby z tego powodu, że załącznik nr 3 do ustawy VAT nie ma 181 pozycji. Przydałaby się aktualizacja 🙁

  Odpowiedz

  Karolina Nowalska 27 maja, 2022 o 09:29

  Zrobione! Dziękuję bardzo za uwagę! 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: