Gdybym mogła płacić mniejszy VAT lub nie płacić go wcale, to chętnie bym to zrobiła. Zakładam, że Ty też, no bo kto lubi płacić podatki? Poza tym, 8% VAT brzmi o wiele lepiej, niż 23%, prawda?
Uwaga! Na końcu wpisu znajdziesz aktualizację informacji!
Zwolnienie z VAT
Jest również opcja wyłączenia spod obowiązku VAT w ogóle ze względu na roczny limit 200.000 zł obrotu.
Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, zwolnienie przysługuje Ci z mocy prawa i nie musisz nic robić.
Jeśli już od pewnego czasu działasz na rynku i jesteś czynnym podatnikiem VAT możesz to zrobić (jeśli spełniasz warunki) składając aktualizację formularza VAT-R.
Czytaj też: Zobacz, jakie podatki płaci fotograf >> PODATKI w pracy fotografa
8% VAT
Są jednak również sytuacje, kiedy możesz stosować stawkę 8% i moim skromnym zdaniem, tych sytuacji jest znakomita większość.
Po pierwsze primo – UMOWA! Tak! Znowu ta umowa… Jeżeli do tej pory nie przekonały Cię argumenty „lepiej mieć to na papierze w razie sporu”, to być może przekona Cię argument niższego podatku 🙂
Aby skorzystać z 8% VAT przede wszystkim należy podpisać umowę z klientem, w której to:
- określisz, że przedmiot umowy stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jakie zdjęcia można uznać za utwór <<klik>>),
- określisz wynagrodzenie (honorarium),
- wynagrodzenie będzie obejmowało nie tylko wykonanie przedmiotu umowy, ale również i udzielenie licencji lub przeniesienie praw autorskich.
I tu jest drugie primo ultimo – aby skorzystać z 8% VAT należy przenieść prawa autorskie majątkowe do zdjęć na klienta bądź udzielić mu licencji określając jej warunki.
Pobierz: WZÓR umowy o sesję zdjęciową (przeniesienie pr.aut. + licencja)
Następnie, w fakturze (o ile wystawiasz w danym przypadku fakturę, a nie paragon) należy podać podstawę prawną zastosowania 8% stawki VAT, a tą jest poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Poniżej dwie interpretacje indywidualne dla ciekawskich:
W ramach autopromocji (która przecież nie hańbi) wspomnę, że wszystkie umowy, które znajdziesz moim sklepie, spełniają powyższe warunki.
Możesz spokojnie z nich korzystać, jeśli wizja 8% VAT jest dla Ciebie kusząca.
[EDIT] WAŻNE ZMIANY!
Podstawą jest poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, śmiało pisz/dzwoń korzystając z poniższej opcji:
Pozdrowienia!
Karolina Nowalska
adwokat
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
***
Współtwórstwo w fotografii
Czym jest współtwórstwo w fotografii? Czy osoba, która tylko naciska migawkę w aparacie z przygotowanymi przez Ciebie ustawieniami też jest twórcą zdjęcia?
Najpierw definicja współtwórstwa – jakby ktoś bardzo lubił
„1. Współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się, że wielkości udziałów są równe. Każdy ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów przez sąd, na podstawie wkładów pracy twórczej [Czytaj dalej…]
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Na szybko szukałem umowy dla znajomego o fotografie i film ślubny. Trafiłem na ten artykuł przypadkiem, nie wiedząc że ma Pani sklep z gotowymi dokumentami i umowami. Umowy znalazłem, ale widzę że są głęboko „zaszyte” w serwisie. Proszę je uwidocznić w strukturze serwisu co na pewno ułatwi klientom dostęp do nich. Pozdrawiam
Informacje podane w tym artykule są już niestety nieaktualne chociażby z tego powodu, że załącznik nr 3 do ustawy VAT nie ma 181 pozycji. Przydałaby się aktualizacja 🙁
Zrobione! Dziękuję bardzo za uwagę! 🙂