Dzisiaj wchodzą zmiany w prawie dotyczące weryfikacji w rejestrze przestępców seksualnych.
Co prawda, przepis nie mówi wprost o fotografach, jednak biorąc pod uwagę tzw. ratio legis czyli cel przepisu, należy przyjąć, że zmiany te mogą dotyczyć również i Ciebie jeśli wykonujesz sesje w szkołach i przedszkolach.
Jakiś czas temu dostałam wiadomość:
Jestem fotografem dziecięcym, fotografuję dzieci głównie w przedszkolach i szkołach. Jestem właśnie po rozmowie z Panią dyrektor, w której mam zaplanowane sesje. Poinformowała mnie, że od 15 lutego wchodzi w życie zmiana w prawie chroniąca dzieci. Wszystkie firmy pracujące z dziećmi mają wdrożyć standardy i przy wchodzeniu do placówek mam podpisać oświadczenie, że nie figuruję w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym. Czy to prawda?
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym jest jednym ze środków ochrony przeciwdziałającym zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym i składa się z trzech baz danych:
- rejestru z dostępem ograniczonym
- rejestru publicznego
- rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
Zmiany dotyczące weryfikacji w rejestrze przestępców seksualnych, które dotyczą fotografów
Faktycznie od 15 lutego 2024 r. zachodzą zmiany w prawie, którym przyświeca cel skuteczniejszej ochrony dzieci.
Art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich stanowi obecnie, że:
1. Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8.
Został zatem rozszerzony katalog osób, które należy sprawdzić w rejestrze.
Obowiązki określone w ust. 2-8 to m.in. obowiązek uzyskania przez pracodawcę informacji, czy dane osoby, o której mowa powyżej są zamieszczone w rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
Przepis nie mówi jasno, czy dla wypełnienia obowiązku ciążącego na pracodawcy lub organizatorze będzie wystarczające odebranie od Ciebie oświadczenia, że nie figurujesz w rejestrze, czy jednak informacje te pracodawca lub organizator ma pozyskać z rejestru samodzielnie.
>>> Sprawdź listę obiektów objętych zakazem fotografowania według art. 616a ustawy o obronie ojczyzny
Najpewniej praktyka pokaże, w jaki sposób do tego będą podchodzić szkoły i przedszkola.
Moim zdaniem, to pracodawca lub organizator ma pozyskać te dane, a samo odebranie oświadczenia nie będzie wystarczające. Jak uda mi się w końcu dodzwonić do kuratorium to zweryfikuję to i edytuję wpis.
Osoby wymienione wyżej mają też obowiązek przedłożyć przyszłemu pracodawcy lub organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie:
a) przestępstw określonych w rozdziale XIX (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności) Kodeksu karnego,
b) w art. 189a (handel ludźmi) i art. 207 (znęcanie się) Kodeksu karnego,
c) ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii,
lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Natomiast osoba, która posiada obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Pozyskane informacje, pracodawca lub inny organizator utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Obowiązki te nie dotyczą osób, które są członkami rodziny małoletniego lub osób osobiście znanych rodzicowi lub przedstawicielowi ustawowemu małoletniego, gdy ta działalność, do której ma być dopuszczona dana osoba jest wykonywana w stosunku do małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy są dopuszczającymi do działalności.
Przez członka rodziny uznaje się osobę nie tylko spokrewnioną ale też i osobę niespokrewnioną, ale pozostająca w faktycznym związku i wspólnie zamieszkującą.
W moim odczuciu to błędne założenie, bo często sprawcami przestępstw o charakterze seksualnym w stosunku do małoletnich są osoby im znane, bądź spokrewnione. Być może kiedyś nastąpi zmiana i w tym zakresie.
Niemniej jednak, nowelizację należy określić jako pozytywną, bo w założeniu ma skuteczniej chronić dzieci.
>>> O tym jaka forma opodatkowania jest korzystniejsza dla początkującego fotografa przeczytasz w artykule: Podatki w pracy fotografa
Nie odbierajcie tego zatem proszę, jako kolejną zbędną „papierologię”.
I mimo że w przepisie nie określono wprost, że dotyczy on fotografów, to jednak biorąc pod uwagę i wspomniane przeze mnie ratio legis czyli cel przepisu, jak i tę wiadomość od pani fotograf przytoczoną na początku, można założyć, że spotkacie się z takim dodatkowym wymogiem. Dobrze jest więc wiedzieć, z czym to się wiąże.
Z pozdrowieniami,
Karolina Nowalska
adwokat
***
Ochrona wizerunku
Ochrona wizerunku – temat oklepany jak dobry schabowy, ale ten wpis zbiera chyba wszystkie najważniejsze informacje odnoszące się do zasad rozpowszechniania wizerunku.
Naprawdę sprawia mi to jakąś dziwną przyjemność, gdy wzburzony klient zadaje pytanie: „no ale pani kochana, no chyba jest na to jakaś podstawa prawna”? Pewnie, że jest! Zawsze się znajdzie [Czytaj dalej…]
Zdjęcia: Element5 Digital; Sara Kurfeß
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }