Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Zdjęcia w trakcie pracy

Karolina Nowalska15 lipca 2024Komentarze (0)

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie dotyczącej wykorzystania przez pracodawcę 22 zdjęć swojego pracownika. Pracodawca stał na stanowisku, że skoro zdjęcia zostały wykonane w trakcie pracy, to prawa autorskie do nich nie przysługują twórcy, a właśnie pracodawcy.

Kto miał rację w tym sporze? 

Zdjęcia w trakcie pracy

Zdjęcia w trakcie pracy

Pracodawca (uczelnia) powołała się na art. 12 ust. 1 prawa autorskiego, który stanowi:

Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

I generalnie, pracodawca miałby rację, gdyby nie fakt, że w umowie o pracę nie było słowa o wykonywaniu zdjęć.

Pracownik nie miał w zakresie swoich obowiązków dokumentowania wydarzeń z życia pozwanej uczelni.

Zdjęcia wykonywał dobrowolnie w godzinach pracy i poza nimi.

Mówiąc krótko — do obowiązków pracownika nie należało wykonywanie zdjęć.

Skoro w umowie o pracę pozwana uczelnia nie nałożyła na pracownika obowiązku wykonywania zdjęć, to zdjęcia takie nie mogły być utworami pracowniczymi.

I nic nie zmienia fakt, że zdjęcia te były wykonywane również w godzinach pracy.

          >>> Przeczytaj artykuł Ochrona wizerunku, znajdziesz w nim najważniejsze informacje odnoszące się do zasad rozpowszechniania wizerunku

Jak wskazuje judykatura:

aby utwór miał charakter pracowniczy i znajdowała zastosowanie regulacja przewidziana w art. 12 prawa autorskiego nie wystarcza jakikolwiek związek łączący powstanie utworu ze stosunkiem pracy. Niezbędne jest aby stworzenie utworu nastąpiło w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Innymi słowy, chodzi o te przypadki gdy stworzenie danego dzieła należało do zakresu zadań, obowiązków pracownika. Obowiązki takie mogą być sprecyzowane w umowie o pracę, w bezpośrednich poleceniach służbowych, jednak tylko tych, które zostały wydane w granicach obowiązków pracowniczych danego twórcy. Nie jest natomiast wystarczającą podstawą do stwierdzenia pracowniczego charakteru utworu, posłużenie się w procesie twórczym urządzeniami lub materiałami należącymi do zakładu pracy, przygotowanie utworu w czasie pracy twórcy, sfinansowanie pracy twórczej przez zakład pracy lub udział w procesie twórczym innych osób zatrudnionych w tym zakładzie oraz tolerowanie przez twórcę faktu eksploatowania przez, bez porozumienia z nim utworu przez zakład pracy.

Z tytułu wykorzystania 22 zdjęć Sąd zasądził na rzecz powoda kwotę ponad 60.000 zł oraz nałożył na pozwaną uczelnię obowiązek złożenia oświadczenia w postaci przeprosin. 

Link do wyroku –> SO Gdańsk XVII GW 150/21

Pozdrowienia z Rzymu! Ciao ragazzi! 

Karolina Nowalska
adwokat

Photo by RUT MIIT on Unsplash

***

Wizerunek na festiwalu

Jakiś czas temu byłam na imprezie (świetny początek wpisu na blogu o prawie 😉) i mój wizerunek został utrwalony, a następnie rozpowszechniony w celu promowania kolejnej edycji wydarzenia. Wydarzenie jest biletowane, organizator osiąga z niego zysk, czyli mój wizerunek został wykorzystany w celu komercyjnym.

Czy organizator mógł tak zrobić? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: