Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym i ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Karolina Nowalska08 września 20217 komentarzy

2 września zostało ogłoszone rozporządzenie w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Stan ten dotyczy aż 183 miejscowości w województwach podlaskim oraz lubelskim.

To co budzi kontrowersje, szczególnie w gronie fotoreporterów, to zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym i ograniczenie dostępu do informacji publicznej.

W § 1 rozporządzenia znajdziemy:

W § 2 natomiast mamy wiele wyjątków od ustanowionych zakazów i wydawać by się mogło, że jeden z tych wyjątków umożliwiałby wykonywanie przez fotoreporterów swojej pracy, ponieważ spod zakazów wyjęte są osoby stale wykonujące działalność gospodarczą na obszarze, na którym wprowadzono stan wyjątkowy (§ 2 ust. 5).

Jednak już w § 3 czytamy:

„Ograniczenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, nie stosuje się do utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe.”

Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym

Jak wynika z rozporządzenia, dziennikarze są objęci całodobowym zakazem przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Nie ma możliwości uzyskania przepustek wydawanych przez komendanta placówki Straży Granicznej, tak jak jest to możliwe np. na Litwie, gdzie również wprowadzono stan nadzwyczajny.

Ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, w czasie stanu wyjątkowego obowiązuje

„ograniczenie dostępu do informacji publicznej przez odmowę udostępnienia w sposób określony w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji”.

Konstytucja

Konstytucja w art. 228 ust. 5 stanowi, iż działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

Również i ustawa o stanie wyjątkowym w art. 15 ust. 2 stanowi, że ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela określone w rozporządzeniu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego „powinny odpowiadać charakterowi oraz intensywności zagrożeń stanowiących przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego, a także zapewniać skuteczne przywrócenie normalnego funkcjonowania państwa”.

Podsumowanie

Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym

Prawo dostępu do informacji publicznej jest ściśle związane z wolnością słowa i mediów.

Wyłączenie tego dostępu w połączeniu z całkowitym zakazem przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie tylko wydaje się być nieproporcjonalne ale również może prowadzić do rozprzestrzeniania się fake newsów.

Z całą pewnością sytuacja na granicy polsko-białoruskiej budzi zainteresowanie społeczne a rolą dziennikarza jest informowanie społeczeństwa o sprawach budzących takie zainteresowanie.

Gromadzenie informacji i przekazywanie ich w rzetelny sposób opinii publicznej to prawo i obowiązek dziennikarza. Patrzeć tam, gdzie władza nie chce oczu.

 ***

Zachęcam do przeczytania :

Photo by Jeremy Lishner on Unsplash

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Stanisław Abrys 15 września, 2021 o 15:05

  Co z branżą turystyczną i hotelarską. Z tego co wiem dużo wycieczek zostało odwołana. Nocleg dla osób „obcych” chyba nie jest możliwy w tej sytuacji w takich miejscach?

  Odpowiedz

  Mercedes 21 września, 2021 o 12:44

  Rząd zapowiedział jakieś rekompensaty dla przedsiębiorców, jak będzie okaże się niebawem.

  Odpowiedz

  Cimyslowice 7 marca, 2022 o 14:08

  Skończyło się jak zwykle…

  Odpowiedz

  Michał 22 października, 2021 o 18:37

  Szkoda, turystyka w Białowieży pewnie padła na łopatki 🙁 i szczerze wątpię czy wstanie.

  Odpowiedz

  Kasia 14 listopada, 2021 o 15:55

  Czy coś już wiadomo jak sytuacja z branżą turystyczną?
  Dalej nic się nie dzieje ale martwie się, że w końcu coś rząd nam zafunduje.

  Odpowiedz

  Ciechanek 14 stycznia, 2022 o 14:25

  Czuję, że prawo w kontekście fotografii będzie stanowić coraz większy problem. Cieszę się, że oświadczyłem się mojej partnerce, ponieważ nie będę musiał trudzić się z takimi rzeczami jak np. zdjęcia ślubne Częstochowa była niełatwym miastem, jeśli chodzi o znalezienie eksperta, ale… udało mi się.

  Trzymam kciuki, by blog rozwijał się w najlepsze.

  Osobiście polecam: https://www.miloszmazelewski.com/

  Odpowiedz

  Mateusz 15 lutego, 2022 o 14:13

  Najbardziej to szkoda tamtejszej turystyki.. Ciężko będzie się z tego odbić 🙁

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: