Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym i ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Karolina Nowalska08 września 202111 komentarzy

2 września zostało ogłoszone rozporządzenie w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Stan ten dotyczy aż 183 miejscowości w województwach podlaskim oraz lubelskim.

To co budzi kontrowersje, szczególnie w gronie fotoreporterów, to zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym i ograniczenie dostępu do informacji publicznej.

W § 1 rozporządzenia znajdziemy:

Zakaz przebywania

W § 2 natomiast mamy wiele wyjątków od ustanowionych zakazów i wydawać by się mogło, że jeden z tych wyjątków umożliwiałby wykonywanie przez fotoreporterów swojej pracy, ponieważ spod zakazów wyjęte są osoby stale wykonujące działalność gospodarczą na obszarze, na którym wprowadzono stan wyjątkowy (§ 2 ust. 5).

Jednak już w § 3 czytamy:

„Ograniczenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, nie stosuje się do utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe.”

Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym

Jak wynika z rozporządzenia, dziennikarze są objęci całodobowym zakazem przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Nie ma możliwości uzyskania przepustek wydawanych przez komendanta placówki Straży Granicznej, tak jak jest to możliwe np. na Litwie, gdzie również wprowadzono stan nadzwyczajny.

Ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, w czasie stanu wyjątkowego obowiązuje

„ograniczenie dostępu do informacji publicznej przez odmowę udostępnienia w sposób określony w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji”.

Konstytucja

Konstytucja w art. 228 ust. 5 stanowi, iż działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

Również i ustawa o stanie wyjątkowym w art. 15 ust. 2 stanowi, że ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela określone w rozporządzeniu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego „powinny odpowiadać charakterowi oraz intensywności zagrożeń stanowiących przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego, a także zapewniać skuteczne przywrócenie normalnego funkcjonowania państwa”.

Podsumowanie

Prawo dostępu do informacji publicznej jest ściśle związane z wolnością słowa i mediów.

Wyłączenie tego dostępu w połączeniu z całkowitym zakazem przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie tylko wydaje się być nieproporcjonalne ale również może prowadzić do rozprzestrzeniania się fake newsów.

Z całą pewnością sytuacja na granicy polsko-białoruskiej budzi zainteresowanie społeczne a rolą dziennikarza jest informowanie społeczeństwa o sprawach budzących takie zainteresowanie.

Gromadzenie informacji i przekazywanie ich w rzetelny sposób opinii publicznej to prawo i obowiązek dziennikarza. Patrzeć tam, gdzie władza nie chce oczu.

Aktualizacja

Od 1 lipca zostanie zniesiony zakaz przebywania w strefie przygranicznej.

Zostaje zniesiony nie dlatego, że ktoś poszedł po rozum do głowy, tylko dlatego, że budowa muru jest już w takim stadium zaawansowania, że nie ma „ryzyka nielegalnej migracji”.

Zakaz przebywania

Natomiast wojewoda podlaski ma wprowadzić zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej. Czyli, jak mam rozumieć, i od tego muru, który to podobno można zwykłą kątówką przeciąć…

Ja na urlopie jestem (nomen omen nieopodal strefy), ja się denerwować nie mogę.

***

Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów na blogu:

Zachęcam Cię też do odwiedzenia sklepu z umowami dla fotografów.

Pozdrowienia!

Karolina Nowalska
adwokat

Photo by Jeremy Lishner on Unsplash

***

Podatki w pracy fotografa

Temat podatków jest dla mnie jak matematyka w szkole i RODO. Nie lubiłam.

Gdy poznałam – polubiłam.

Tak też jest obecnie odnośnie podatków.

Swoją drogą, jak można czegoś nie lubić nie znając tego, prawda? Tak czy inaczej jednak, pomyślałam, że lepiej będzie, aby na najbardziej wątpliwe i najczęściej przewijające się pytania odpowiedział specjalista [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Stanisław Abrys 15 września, 2021 o 15:05

    Co z branżą turystyczną i hotelarską. Z tego co wiem dużo wycieczek zostało odwołana. Nocleg dla osób „obcych” chyba nie jest możliwy w tej sytuacji w takich miejscach?

    Odpowiedz

    Mercedes 21 września, 2021 o 12:44

    Rząd zapowiedział jakieś rekompensaty dla przedsiębiorców, jak będzie okaże się niebawem.

    Odpowiedz

    Cimyslowice 7 marca, 2022 o 14:08

    Skończyło się jak zwykle…

    Odpowiedz

    Michał 22 października, 2021 o 18:37

    Szkoda, turystyka w Białowieży pewnie padła na łopatki 🙁 i szczerze wątpię czy wstanie.

    Odpowiedz

    Kasia 14 listopada, 2021 o 15:55

    Czy coś już wiadomo jak sytuacja z branżą turystyczną?
    Dalej nic się nie dzieje ale martwie się, że w końcu coś rząd nam zafunduje.

    Odpowiedz

    Ciechanek 14 stycznia, 2022 o 14:25

    Czuję, że prawo w kontekście fotografii będzie stanowić coraz większy problem. Cieszę się, że oświadczyłem się mojej partnerce, ponieważ nie będę musiał trudzić się z takimi rzeczami jak np. zdjęcia ślubne Częstochowa była niełatwym miastem, jeśli chodzi o znalezienie eksperta, ale… udało mi się.

    Trzymam kciuki, by blog rozwijał się w najlepsze.

    Osobiście polecam: https://www.miloszmazelewski.com/

    Odpowiedz

    Mateusz 15 lutego, 2022 o 14:13

    Najbardziej to szkoda tamtejszej turystyki.. Ciężko będzie się z tego odbić 🙁

    Odpowiedz

    Prawnik 25 maja, 2022 o 12:55

    Stan wyjątkowy jak obowiązywał, dalej obowiązuje. W niedzielę byłem w okolicach Białowieży i chciałem zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości. Zatrzymała mnie Policja i kazała zawracać, patrole, straż i kontrole, to tak w skrócie.

    Odpowiedz

    Karolina Nowalska 27 maja, 2022 o 09:26

    Dzień dobry! Może mało prawniczy będzie ten mój komentarz, ale to strasznie słabo, że ten tan trwa nadal. Sama jeżdżę dość często na Podlasie i potwierdzam – też spotykam częstsze kontrole SG czy policji.

    Odpowiedz

    Ania 26 maja, 2022 o 08:55

    Ooo, a myślałam, że jeśli chodzi o ograniczenia, to już wróciło do stanu, jaki był przed pandemią. A jednak jeszcze nie wszędzie. 🙁

    Odpowiedz

    Karolina Nowalska 27 maja, 2022 o 09:24

    Dzień dobry, niestety nie, ten stan trwa nadal.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: