Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Ważny wyrok SN: tylko jednokrotność wynagrodzenia!

Karolina Nowalska01 lutego 20185 komentarzy

Kilka dni temu pojawił się w bazie orzeczeń Sądu Najwyższego ważny wyrok w kontekście art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. b Pr. aut. Link do jego treści znajduje się na końcu wpisu. 

Sąd Najwyższy stwierdził, że na podstawie wskazanego wyżej przepisu twórca, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone może dochodzić tylko jednokrotności wynagrodzenia, które byłoby należne tytułem udzielenia przez niego zgody na korzystanie z utworu.

Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE z pytaniem czy art. 13 dyrektywy 2004/48 WE parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29.04.2004 r. w sprawie egzekwowania prawa własności intelektualnej może być interpretowany w ten sposób, że uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone może żądać naprawienia wyrządzonej mu szkody na zasadach ogólnych  bez konieczności wykazywania szkody i związku przyczynowego skoro powołany artykuł dyrektywy przewiduje, że o odszkodowaniu decyduje każdorazowo sąd biorąc pod uwagę takie okoliczności jak:

a) poniesione przez poszkodowaną stronę negatywne skutki gospodarcze (z utraconymi zyskami włącznie),

b) wszelkie nieuczciwe zyski uzyskane przez naruszającego,

c) elementy inne niż czynniki ekonomiczne w rodzaju np. uszczerbku moralnego, jaki naruszenie spowodowało dla właściciela praw,

TSUE odpowiedział na powyższe pytanie twierdząco, ale wskazał jednocześnie, że w wyjątkowych sytuacjach – gdyby miało dojść do rażącej dysproporcji pomiędzy poniesioną szkodą a uzyskanym odszkodowaniem ryczałtowym – sąd nie będzie związany takim żądaniem uprawnionego.

Zanim jednak TSUE odpowiedział na zadane pytanie, w międzyczasie zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.06.2015 r., sygn. SK 32/41, w wyniku którego omawiany przepis utracił moc w zakresie, w jakim uprawniony mógł dochodzić trzykrotności wynagrodzenia w przypadku gdy naruszenie było zawinione. I ten wyrok dał pole do manewru, bowiem te same argumenty wykorzystywane przeciwko stosowaniu stawki trzykrotnej z powodzeniem można było wysunąć przeciwko stawce dwukrotnej. Sedno leży w automatyzmie ustalania tego odszkodowania, które zostało oderwane od ustalania rzeczywiście poniesionej szkody.

Sąd Najwyższy kierując się powyższym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że dwukrotność wynagrodzenia stanowi nieproporcjonalną sankcję dla naruszyciela i wobec tego twórcy należy się odszkodowanie ryczałtowe w wysokości jednokrotności stosownego wynagrodzenia. Nadal jednak istnieje brak konieczności wykazywania związku przyczynowego i faktycznie poniesionej szkody, co powoduje że ów automatyzm przyznawania odszkodowania może funkcjonować nadal.

W mojej ocenie to wyrok faworyzujący podmioty naruszające prawa autorskie. Po cóż bowiem taki podmiot ma zwracać się do autora o udzielenie licencji, skoro w najgorszym przypadku będzie musiał zapłacić autorowi zwykłe wynagrodzenie? Zasądzenie zadośćuczynienia jest póki co fakultatywne. Odszkodowanie w takich sprawach było więc jedynym „pewnikiem”, którym dysponował autor. Nie ma co jednak na zapas podnosić larum. To jednostkowy wyrok, a w Polsce nie mamy systemu common law, więc aby faktycznie sądy zasądzały kwoty odszkodowań w wysokości jednokrotności wynagrodzenia musiałaby nastąpić zmiana odpowiednich przepisów. Jeśli tak się stanie, na pewno dowiesz się o tym pierwszy/a!

Wyrok wraz z uzasadnieniem możecie odnaleźć tu:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10.11.17 r., sygn. V CSK 41/14.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 2 lutego, 2018 o 09:05

  No to kolejny raz opłaca się kraść. Jak Cię nie złapią że np ukradlrs czyjeś zdjęcie to jesteś do przodu. Jak Cię złapią to co najwyżej zapłacisz tyle ile musiał byś wydać gdybyś był uczciwy. Gdzie tu logika ?

  Odpowiedz

  Mikołaj Ostrowski 3 lutego, 2018 o 09:16

  @Paweł
  Nie opłaca się kraść. Poza odszkodowaniem będziesz płacił odsetki,koszty postępowania, w tym koszty zastępstwa procesowego – niekoniecznie w minimalnej wysokosci. To może być drugie tyle co odszkodowanie.
  Dodatkowo możesz zostać oskarżony i skazany na grzywnę (sprawa karna).
  Tracisz też reputację.
  Nie opłaca się kraść.

  Odpowiedz

  Tomek 29 grudnia, 2018 o 20:38

  Czy ten wyrok oznacza, że nie mogę domagać się nic poza normalnym honorarium od osoby, która ukradła moje zdjęcia? A za opublikowanie niepodpisanych na stronie www firmy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 30 grudnia, 2018 o 06:16

  Dzień dobry, Panie Tomku – póki przepisy nie zostaną zmienione, można (i trzeba) domagać się dwukrotności wynagrodzenia. To tylko jeden wyrok, na który co najwyżej może powoływać się Pana przeciwnik, ale przepis mówi jasno o dwukrotności. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz

  Tomek 30 grudnia, 2018 o 11:14

  Dziękuję za odpowiedź. A czy można by z Panią, odpłatnie oczywiście, skonsultować zdalnie ( mieszkam koło Gdańska ) moją sprawę i sporządzić pozew?
  Jeśli tak, proszę o informacje na mojego maila lub podanie telefonu kontaktowego. Pozdrawiam, Tomek Lewandowski

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: