Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: dwukrotność wynagrodzenia zgodna z Konstytucją

Karolina Nowalska08 listopada 20194 komentarze

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że dochodzenie od osoby, która naruszyła prawa autorskie dwukrotności wynagrodzenia należnego twórcy tytułem udzielenia przez niego zgody na korzystanie z utworu jest zgodny z Konstytucją.

Szczerze powiedziawszy, nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Gdyby uznano, że twórcy należy się w takim przypadku jedynie jednokrotność wynagrodzenia oznaczałoby to, że osoba naruszająca prawa autorskie de facto nie ponosi żadnych konsekwencji. Po prostu, narusza czyjeś prawa i liczy na to, że nikt tego nie wykryje. A jeśli wykryje, to zapłaci podstawowe wynagrodzenie i ma problem z głowy.

Na szczęście TK orzekł, że dochodzenie dwukrotności wynagrodzenia jest zgodne z Konstytucją (kiedyś była trzykrotność).

Były wątpliwości, a teraz ich już nie ma. Wspaniale 🙂

Wyrok znajdziesz o tu.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Michal 11 listopada, 2019 o 13:25

    Pani Mecenas chyba się nie zapoznała z uzasadnieniem, które jest kuriozlane, żeby nie użyć mocniejszego sformułowania. Istotą sporu było to czy zgodne z Konstytucją jest odszkodowanie ryczałtowe, a nie jakiej ono jest wysokości. Od lat doktryna twierdziła, że wypacza to sens konstrukcji odpowiedzialności deliktowej (czytała Pani coś?). Dlatego TK uznał, że trzykrotność nie jest zgodna z Konstytucją i zasugerował, że dwukrotność też, ale nie mógł tego orzec ze względu na granicę zaskarżenia.
    Było i jest odszkodowanie na zasadach ogólnych i takie powinno zostać. Miejmy nadzieję, że sądy powszechne będą mądrzejsze i zgodnie z art. 8 Konstytucji same uznają, że przepisu się nie stosuje, co zresztą miało już miejsce.

    Odpowiedz

    Karolina Sawicka 11 listopada, 2019 o 14:17

    Szanowny Panie, po pierwsze – można być trochę milszym. Polecam z całego serca.
    Po drugie, czytam dużo. Na moje nieszczęście musiałam przeczytać również Pana komentarz.
    Po trzecie, wyrok dla czytelników tego bloga oznacza jedno – nadal bez obaw mogą dochodzić odszkodowania w wys. 2 x wynagrodzenia. Blog jest skierowany do fotografów, którzy (jak mniemam) nie mają czasu wnikać w prawnicze rozterki doktryny. Ważna jest konkluzja wyroku i o niej właśnie krótko zakomunikowałam.

    Natomiast co do tego wypaczania odpowiedzialności deliktowej mam zdanie odmienne. Biorąc uwagę łatwość naruszenia praw autorskich i trudności dowodowe po stronie uprawnionego, odszkodowanie ryczałtowe jest według mnie rozwiązaniem proporcjonalnym, które odpowiednio chroni interesy twórcy i nie narusza przy tym zagwarantowanej konstytucyjnie zasady równej ochrony praw majątkowych.

    Pozdrawiam Pana mimo wszystko i życzę miłego popołudnia.

    Karolina

    Odpowiedz

    Joanna 26 maja, 2022 o 08:48

    Jakby nie było, to fajnie, że zaczyna się to wszystko normować. Dzięki temu, może będzie mniej naruszeń.

    Odpowiedz

    Karolina Nowalska 27 maja, 2022 o 09:25

    Dzień dobry! Niestety Pani Joanno, nie zauważam tego, żeby było mniej naruszeń. Natomiast argumenty strony, która narusza prawa autorskie stają się coraz bardziej absurdalne. Na dniach wrzucę wpis właśnie o takich argumentach 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: