Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy, wezwania lub porady?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: dwukrotność wynagrodzenia zgodna z Konstytucją

Karolina Sawicka08 listopada 20192 komentarze

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że dochodzenie od osoby, która naruszyła prawa autorskie dwukrotności wynagrodzenia należnego twórcy tytułem udzielenia przez niego zgody na korzystanie z utworu jest zgodny z Konstytucją.

Szczerze powiedziawszy, nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Gdyby uznano, że twórcy należy się w takim przypadku jedynie jednokrotność wynagrodzenia oznaczałoby to, że osoba naruszająca prawa autorskie de facto nie ponosi żadnych konsekwencji. Po prostu, narusza czyjeś prawa i liczy na to, że nikt tego nie wykryje. A jeśli wykryje, to zapłaci podstawowe wynagrodzenie i ma problem z głowy.

Na szczęście TK orzekł, że dochodzenie dwukrotności wynagrodzenia jest zgodne z Konstytucją (kiedyś była trzykrotność).

Były wątpliwości, a teraz ich już nie ma. Wspaniale 🙂

Wyrok znajdziesz o tu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 889 010 608e-mail: kontakt@prawyprofil.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michal 11 listopada, 2019 o 13:25

Pani Mecenas chyba się nie zapoznała z uzasadnieniem, które jest kuriozlane, żeby nie użyć mocniejszego sformułowania. Istotą sporu było to czy zgodne z Konstytucją jest odszkodowanie ryczałtowe, a nie jakiej ono jest wysokości. Od lat doktryna twierdziła, że wypacza to sens konstrukcji odpowiedzialności deliktowej (czytała Pani coś?). Dlatego TK uznał, że trzykrotność nie jest zgodna z Konstytucją i zasugerował, że dwukrotność też, ale nie mógł tego orzec ze względu na granicę zaskarżenia.
Było i jest odszkodowanie na zasadach ogólnych i takie powinno zostać. Miejmy nadzieję, że sądy powszechne będą mądrzejsze i zgodnie z art. 8 Konstytucji same uznają, że przepisu się nie stosuje, co zresztą miało już miejsce.

Odpowiedz

Karolina Sawicka 11 listopada, 2019 o 14:17

Szanowny Panie, po pierwsze – można być trochę milszym. Polecam z całego serca.
Po drugie, czytam dużo. Na moje nieszczęście musiałam przeczytać również Pana komentarz.
Po trzecie, wyrok dla czytelników tego bloga oznacza jedno – nadal bez obaw mogą dochodzić odszkodowania w wys. 2 x wynagrodzenia. Blog jest skierowany do fotografów, którzy (jak mniemam) nie mają czasu wnikać w prawnicze rozterki doktryny. Ważna jest konkluzja wyroku i o niej właśnie krótko zakomunikowałam.

Natomiast co do tego wypaczania odpowiedzialności deliktowej mam zdanie odmienne. Biorąc uwagę łatwość naruszenia praw autorskich i trudności dowodowe po stronie uprawnionego, odszkodowanie ryczałtowe jest według mnie rozwiązaniem proporcjonalnym, które odpowiednio chroni interesy twórcy i nie narusza przy tym zagwarantowanej konstytucyjnie zasady równej ochrony praw majątkowych.

Pozdrawiam Pana mimo wszystko i życzę miłego popołudnia.

Karolina

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@prawyprofil.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: