Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Wesele w stanie wyjątkowym

Karolina Nowalska03 września 2021Komentarze (0)

Wczoraj tj. 2 września zostało ogłoszone rozporządzenie w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Stan ten dotyczy aż 183 miejscowości w województwach podlaskim oraz lubelskim.

Jakby mało było Wam atrakcji z pandemicznym szaleństwem i hamletowskim pytaniem „oddawać zadatek czy nie?” to teraz nasuwa się kolejny problem: wesele w stanie wyjątkowym. Można?

Można. Możecie spać spokojnie. Właściwie nie spać, a focić 🙂 W tym stanie wyjątkowym nie chodzi przecież o wesela, a o coś zupełnie innego, o czym w kolejnym wpisie.

W rozporządzeniu mamy co prawda „zakaz zgromadzeń”, ale my już dobrze wiemy (chociażby stąd), że wesele zgromadzeniem w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach nie jest.

Mamy natomiast zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, od którego rozporządzenie przewiduje 16 wyjątków.

Jeśli jesteście w stanie wykazać, że przebywacie na tym obszarze w celu udziału w kulcie religijnym, chrzcinach, weselu lub pogrzebie to wszystko gra (jest to § 2 ust. 1 pkt. 13 rozporządzenia).

Z życia wzięte

Na koniec funny story. Mam na Podlasiu swoją samotnię (to ładnie brzmi, ale to jest szopa w lesie) i przebywam tam wakacyjnie z rodzicielką swą i dziećmi swymi.

Wesele w stanie wyjątkowymJa wraz z dziećmi wróciłam do Olsztyna, ale mama zawsze jesień spędza na Podlasiu.

I dzwoni do mnie dzisiaj:

 • możesz mi sprawdzić autobus na jutro?
 • już wracasz?
 • a daj spokój, po lasach jakieś czołgi jeżdżą, już mi się tych grzybów odechciało.

Także ten… Zabawne jest jeszcze to, że zgubiła telefon w lesie. A będzie jeszcze bardziej zabawnie, gdy ktoś go odnajdzie a mama będzie podejrzana o „utrwalanie za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, również w przypadku, gdy miejsca te, obiekty lub obszary stanowią tło dla wizerunku funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, o czym właśnie w kolejnym wpisie dedykowanym fotoreporterom.

Trzymajcie się bezpiecznie i róbcie spokojnie swoją dobrą robotę ❤️

Karolina

Photo by Michal Matlon on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: