Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Plastikowa torba w oceanie

Karolina Nowalska27 września 20183 komentarze

Plastikowa torba w oceanie – czy to możliwe aby na ten sam pomysł wpadli niezależni od siebie ludzie w różnych krańcach świata? Moim zdaniem tak i nie ma  tym przypadku mowy o plagiacie. To zjawisko jest znane i nazwane: multiple discovery (lub simultaneous invention). 

Sprawa dotyczy tych okładek:

 

 

Podobne? Oczywiście, że tak ale ja nadal twierdzę, że to nie plagiat 🙂 Zdjęcie plastikowej torby w oceanie na podobieństwo góry lodowej można odnaleźć na stockach.  Daję wiarę tłumaczeniom redaktora naczelnego Dużego Formatu, który skomentował sprawę w następujący sposób:

 

„Okładka dzisiejszego numeru „Dużego Formatu” bazuje na zdjęciu zakupionym za pośrednictwem Agencji Fotograficznej BE&W. Pracując nad wydaniem, doszliśmy do wniosku, że to świetna ilustracja ważnego społecznie tekstu „Wszyscy będziemy z plastiku”. Nie jest to zdjęcie, które było okładką „National Geographic” – magazyn wykorzystał pracę meksykańskiego artysty Jorge Gamboa nagrodzonego w 2017 roku w boliwijskim biennale plakatu.”

Cofniemy się do 2015 roku to się okaże, że pomysł został już wykorzystany w kampanii dla Tesco.

Nie twierdzę, że ten zamysł jest oczywisty. Twierdzę jedynie, że to możliwe, aby w podobnym czasie nie jeden człowiek na to wpadł.

Doprawdy, świat zna już przypadki multiple discovery. Jest to bardzo długa lista, na której moją uwagę zwróciły np:

  • wędrówka kontynentów,
  • piorunochron,
  • teoria czarnej dziury i teoria wielkiego wybuchu,
  • hormon adrenaliny, 
  • film z dźwiękiem,
  • bomba atomowa.

Kto wie, może na tę listę trafi kiedyś plastikowa torba w oceanie…

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Przemek 29 października, 2018 o 13:17

    Dzień dobry Pani Karolino,

    Poruszyła Pani bardzo ciekawe zagadnienie i zastanawiam się jak sprawa jest interpretowana przez sąd – czy w przypadku oskarżenia o plagiat, można powoływać się na \”multiple discovery\” i na tym oprzeć obronę?

    Odpowiedz

    Karolina Sawicka 29 października, 2018 o 13:28

    Dzień dobry, dziękuję za komentarz. Odpowiem „po prawniczemu” – to zależy 🙂 Jeśli faktycznie mamy do czynienia z przejęciem jedynie koncepcji, pomysłu – to czemu nie? I powiem więcej – chętnie takiej argumentacji broniłabym przed sądem 🙂 Jednak znalezienie tej granicy pomiędzy dziełem zależnym a inspirowanym jest trudne, dlatego równie ciężko jest mi odpowiedzieć na pytanie bez „żywego” przykładu.

    Odpowiedz

    Kamila 8 lipca, 2022 o 02:17

    Świetny artykuł! Dziękuję 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: