Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Ktoś ukradł mi zdjęcie – co robić?

Karolina Sawicka26 września 2017Komentarze (1)

Ktoś bezprawnie wykorzystał Twoje zdjęcie i nie wiesz czy podejmować jakiekolwiek działania, a jeśli tak to jakie i w jakiej kolejności? W kilku punktach pomogę Ci rozwiać te wątpliwości. 

Ustalenie sprawcy – sprawdź, kto dokonał naruszenia. Ustal dane, które będą niezbędne do dochodzenia Twoich praw.

Zabezpieczenie dowodów – zrób printscreen strony, na której została opublikowana Twoja fotografia. Nie zaszkodzi również wydruk tych materiałów. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu nie jest konieczna wizyta u notariusza, ale na pewno nie zaszkodzi. Różnie podchodzą sądy do dowodu z samego wydruku strony internetowej (mi się jeszcze nie zdażyło, aby sąd nie dopuścił takiego dowodu), ale jeśli chcemy już na starcie wytrącić pozwanemu jeden z argumentów, protokół notariusza z otwarcia strony internetowej będzie skutecznym narzędziem. Co prawda, nie posiada on mocy nadprzyrodzonej, ale ma moc urzędową, a to w zupełności wystarczy. Moce nadprzyrodzone powinien mieć Twój pełnomocnik 🙂 

Kontakt z naruszycielem – różne są praktyki w tym zakresie. Niektórzy kontaktują się poprzez “uprzejmie proszę” a niektórzy poprzez wezwanie do zaprzestania naruszeń sporządzone samodzielnie lub przez prawnika. Wybór należy do Ciebie, niemniej powodzenie tego etapu zależy nie tylko od umiejętności prowadzenia takiej rozmowy z Twojej strony, ale również poczucia odpowiedzialności z drugiej strony. Poza tym często nieumiejętna rozmowa utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawnikowi dojście do porozumienia pozasądowego z drugą stroną. Już wobec tego na tym etapie zastanów się, czy nie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli czujesz, że może zabraknąć Ci argumentów lub mogą puścić Ci nerwy.

Określenie roszczeń – katalog znajdziesz w art. 78 i 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Najczęściej będzie to żądanie odszkodowania, zadośćuczynienia oraz zaniechania publikacji zdjęcia. Jeśli naruszyciel usunie zdjęcie, nadal możesz żądać odszkodowania i zadośćuczynienia (niezbędne są wówczas zabezpieczone dowody naruszenia). Możesz w ramach zadośćuczynienia, żądać również opublikowania przeprosin. Należy jednak pamiętać, że w razie sporu sądowego to roszczenie spowoduje, że pozew będzie droższy o 600 zł.

Określenie kwot – możesz żądać zapłaty sumy pieniężnej odpowiadającej dwukrotności wynagrodzenia, gdyby osoba naruszająca Twoje prawa zawarła z Tobą umowę licencyjną. Wynagrodzenie to ustalasz albo na podstawie swojego cennika albo na podstawie umów, które zawierałeś/aś w przeszłości. W ostateczności możesz posiłkować się tabelami ZPAF.

Pozew do sądu – gdy brak jest odpowiedzi na wezwanie lub odpowiedź jest negatywna kolejnym krokiem jest skierowanie pozwu do sądu. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą prawnika. Sugeruję prawnika 🙂 Nie tylko dlatego, że nim jestem i razem raźniej, ale dlatego, że już samo sformułowanie pozwu z zachowaniem wszystkich warunków formalnych jest problematyczne. Poza tym jeśli sprawę oddasz w dobre ręce, masz niejako problem z głowy i możesz zająć się swoją pracą.

Osobiście zawsze byłam i nadal jestem za ugodowym rozwiązaniem sporu. Przede wszystkim dlatego, że jest to droga nieporównywalnie krótsza i tańsza. W swojej karierze zdarzyło mi się już niejednokrotnie wstąpić do trwającego kilka lat sporu i zakończyć go na jednym posiedzeniu – ku uciesze i uldze klienta 🙂 Być może to jest moja nadprzyrodzona moc? 😉

Na koniec najkrótsza porada prawna ever. Gdy zorientujesz się, że ktoś wykorzystał Twoje zdjęcie… REAGUJ. Przecież to Twoja praca…

Pozdrowienia!

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 889 010 608e-mail: kontakt@prawyprofil.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 24 lutego, 2020 o 10:21

Witam,

Bardzo dziękuję za ten tekst, jest pomocny. Mam natomiast pytanie co gdy zdjęcie jest kradzione i udostępniane przez kogoś z poza naszego kraju ? Np. Wielka Brytania lub USA ?

Pozdrawiam,
Tomasz

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@prawyprofil.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: