Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Sklep z umowami

Ktoś ukradł mi zdjęcie – co robić?

Karolina Nowalska26 września 20175 komentarzy

Ktoś bezprawnie wykorzystał Twoje zdjęcie i nie wiesz czy podejmować jakiekolwiek działania, a jeśli tak to jakie i w jakiej kolejności? W kilku punktach pomogę Ci rozwiać te wątpliwości. 

Ustalenie sprawcy – sprawdź, kto dokonał naruszenia. Ustal dane, które będą niezbędne do dochodzenia Twoich praw.

Zabezpieczenie dowodów – zrób printscreen strony, na której została opublikowana Twoja fotografia. Nie zaszkodzi również wydruk tych materiałów. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu nie jest konieczna wizyta u notariusza, ale na pewno nie zaszkodzi. Różnie podchodzą sądy do dowodu z samego wydruku strony internetowej (mi się jeszcze nie zdażyło, aby sąd nie dopuścił takiego dowodu), ale jeśli chcemy już na starcie wytrącić pozwanemu jeden z argumentów, protokół notariusza z otwarcia strony internetowej będzie skutecznym narzędziem. Co prawda, nie posiada on mocy nadprzyrodzonej, ale ma moc urzędową, a to w zupełności wystarczy. Moce nadprzyrodzone powinien mieć Twój pełnomocnik 🙂 

Kontakt z naruszycielem – różne są praktyki w tym zakresie. Niektórzy kontaktują się poprzez „uprzejmie proszę” a niektórzy poprzez wezwanie do zaprzestania naruszeń sporządzone samodzielnie lub przez prawnika. Wybór należy do Ciebie, niemniej powodzenie tego etapu zależy nie tylko od umiejętności prowadzenia takiej rozmowy z Twojej strony, ale również poczucia odpowiedzialności z drugiej strony. Poza tym często nieumiejętna rozmowa utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawnikowi dojście do porozumienia pozasądowego z drugą stroną. Już wobec tego na tym etapie zastanów się, czy nie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli czujesz, że może zabraknąć Ci argumentów lub mogą puścić Ci nerwy.

Określenie roszczeń – katalog znajdziesz w art. 78 i 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Najczęściej będzie to żądanie odszkodowania, zadośćuczynienia oraz zaniechania publikacji zdjęcia. Jeśli naruszyciel usunie zdjęcie, nadal możesz żądać odszkodowania i zadośćuczynienia (niezbędne są wówczas zabezpieczone dowody naruszenia). Możesz w ramach zadośćuczynienia, żądać również opublikowania przeprosin. Należy jednak pamiętać, że w razie sporu sądowego to roszczenie spowoduje, że pozew będzie droższy o 600 zł.

Określenie kwot – możesz żądać zapłaty sumy pieniężnej odpowiadającej dwukrotności wynagrodzenia, gdyby osoba naruszająca Twoje prawa zawarła z Tobą umowę licencyjną. Wynagrodzenie to ustalasz albo na podstawie swojego cennika albo na podstawie umów, które zawierałeś/aś w przeszłości. W ostateczności możesz posiłkować się tabelami ZPAF.

Pozew do sądu – gdy brak jest odpowiedzi na wezwanie lub odpowiedź jest negatywna kolejnym krokiem jest skierowanie pozwu do sądu. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą prawnika. Sugeruję prawnika 🙂 Nie tylko dlatego, że nim jestem i razem raźniej, ale dlatego, że już samo sformułowanie pozwu z zachowaniem wszystkich warunków formalnych jest problematyczne. Poza tym jeśli sprawę oddasz w dobre ręce, masz niejako problem z głowy i możesz zająć się swoją pracą.

Osobiście zawsze byłam i nadal jestem za ugodowym rozwiązaniem sporu. Przede wszystkim dlatego, że jest to droga nieporównywalnie krótsza i tańsza. W swojej karierze zdarzyło mi się już niejednokrotnie wstąpić do trwającego kilka lat sporu i zakończyć go na jednym posiedzeniu – ku uciesze i uldze klienta 🙂 Być może to jest moja nadprzyrodzona moc? 😉

Na koniec najkrótsza porada prawna ever. Gdy zorientujesz się, że ktoś wykorzystał Twoje zdjęcie… REAGUJ. Przecież to Twoja praca…

Pozdrowienia!

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomasz 24 lutego, 2020 o 10:21

  Witam,

  Bardzo dziękuję za ten tekst, jest pomocny. Mam natomiast pytanie co gdy zdjęcie jest kradzione i udostępniane przez kogoś z poza naszego kraju ? Np. Wielka Brytania lub USA ?

  Pozdrawiam,
  Tomasz

  Odpowiedz

  Krzysztof 8 stycznia, 2021 o 22:05

  Dzień dobry,
  Co w przypadku gdy moje zdjęcie wykorzystała (za zgodą i podpisując) policja, natomiast gazeta i inne portale skopiowały zdjęcie ze strony polici przypisując autorstwo policji lub nie podpisując wcale?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 9 stycznia, 2021 o 10:22

  Dzień dobry 🙂

  To nic nie zmienia, nadal jest to bezprawne wykorzystanie zdjęcia. Odezwałabym się (za pośrednictwem formalnego pisma) do tych podmiotów. Gazety i portale informacyjne powinny chyba wiedzieć co to są prawa autorskie 🙂

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Szczepan 18 stycznia, 2021 o 19:20

  Regulaminy portali w różny sposób regulują kwestię praw autorskich. Co do zasady zawierają one postanowienia dotyczące zezwolenia na korzystanie z utworów zamieszczonych na danej stronie.

  Odpowiedz

  Karolina 20 stycznia, 2021 o 19:03

  Mi niestety przytrafiła się taka sytuacja. Ktoś nagminnie podkradał mi prywatne zdjęcia. Niestety nie mogłam namierzyć tej osoby samodzielnie, dlatego sprawa nie obyła się bez prywatnego detektywa.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: