Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

Co robię gdy mnie tu nie ma?

Karolina Nowalska18 kwietnia 20198 komentarzy

Częstotliwość zamieszczania wpisów na blogu ostatnio jest tak znikoma, że zaczynam mieć wyrzuty sumienia. Chciałabym pisać częściej i być może tego ode mnie oczekujesz, dlatego dzisiaj trochę wytłumaczę się z tego, co robię gdy mnie tu nie ma.

Jak już pewnie wiesz, prowadzę indywidualną kancelarię adwokacką w Olsztynie. To, że jest indywidualna może fajnie brzmi, ale w praktyce wygląda to tak, że wszystko robię sama. Jedyną czynnością zleconą przeze mnie na zewnątrz jest prowadzenie księgowości, chociaż i tak raz w miesiącu sprawdzam prawidłowość naliczenia podatków. Możesz pomyśleć, że to strata czasu, jednak wychodzę z założenia, że jak właściciel firmy nie interesuje się jej finansami, to długo jej nie poprowadzi 🙂

Cały ten pozostały bajzel na kółkach jest już na moich barkach. Nie będę pisać, z jakich konkretnie codziennych czynności składa się praca prawnika, bo to nic ciekawego 🙂 Latasz z językiem na brodzie i rozchełstanymi połami marynarki między sądem, kancelarią, prokuraturą i pocztą. Piszesz pismo opiewające na 12 stron i nazywasz to zwięzłym ustosunkowaniem się do twierdzeń pozwanego. Piszesz odpowiedzi na bzdurne wezwania, piszesz maile, piszesz umowy, rozmawiasz przez telefon godzinę, mimo że tego nie lubisz, bo poci ci się policzek i zostawiasz pół makijażu na ekranie. W przerwie czytasz i się uczysz (btw, kolejna 5 na egzaminie – tym razem z nieuczciwej konkurencji 🙂 )

Powiesz – dobra, nie narzekaj, jak tyle masz pracy, to kogoś zatrudnij. A ja powiem – masz rację. Daję sobie czas do końca wakacji (taki crash test) i rozpoczynam poszukiwania osoby, która nadaje na podobnych falach, kuma bazę i po prostu jej się chce. Niewiele wymagań, prawda? Jeśli znasz taką osobę (z Olsztyna) – daj znać! Nawiążę z nią kontakt już teraz, zapoznamy się, wypijemy kilka kaw, porozmawiamy o wspólnej przyszłości i możliwościach rozwojowych w „indywidualnej kancelarii adwokackiej”.

Tymczasem dopiwszy kawę, pakuje swoje zwięzłe pisemka i lecę na „podawcze” 🙂

Pozdrowienia!

Karolina

P.S. Na zdjęciu mój firmowy „stuff” 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Magda 18 kwietnia, 2019 o 16:07

  Jakiś czas temu zakończyła studia prawnicze. Od 10 lat byłam zawodowo związana z zupełnie inna branżą, prawo skończyłam i korzystam z tej wiedzy przy prowadzeniu własnej działalności. Kiedyś pomyślałam – a może aplikacja adw czy radcowska ? Poszłam do kancelarii adw i po 2 miesiącach współpracy doszłam do wniosku, że to nie to chyba – tworzenie pism, uzasadnien, elaboratów, gonitwa, ludzkie problemy…to nie jest zawód dla każdego. Zaskoczeniem było dla mnie ilość (tony) papierów jaką musi produkować adw i radca.

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 19 kwietnia, 2019 o 09:46

  Fakt, jest tego sporo. Ta praca łączy się z wieloma emocjami – od rozżalenia z niesprawiedliwego wyroku po satysfakcję z wygranej sprawy. Tak czy inaczej, zawód ten daje sporo możliwości. Można zajmować się niezwykle interesującymi sprawami (jak np. z praw autorskich). Ale ma Pani rację – nie każdy musi czuć ten klimat 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w prowadzeniu działalności!

  Odpowiedz

  Magda 25 kwietnia, 2019 o 11:19

  Z racji wykonywanego dotychczas zawodu prawo autorskie, własności inteletualnej itp. bardzo mocno mnie dotyczyło i z racji tego musiałam być na bieżąco. A prawnicze możliwości zamierzam wykorzystać póki co w zakresie własnej pracy jako wartościowy dodatek i możliwości jakie to daje….może z czasem złapie bakcyla i zrobie aplikację…nie wykluczam. A Pani bloga bardzo lubię czytać ! 🙂 Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 25 kwietnia, 2019 o 11:56

  Bardzo dziękuję 🙂 Aplikacja to okres mniej lub bardziej trudny. Dużo zależy od patrona, a ja akurat miałam szczęście, bo zarówno w Słupsku jak i we Wrocławiu trafiłam na wspaniałych adwokatów. Jeśli chciałaby Pani kiedyś występować w sądzie, to aplikacja jest niezbędna (przez ten okres właśnie człowiek uczy się zachowania na sali). Jeśli jednak sala sądowa średnio Panią kręci, to robienie aplikacji może okazać się po prostu zbędne (nie wspominając już o warunkach finansowych). Wiedza prawnicza przydaje się właściwie w każdej pracy, a jeśli taką Pani posiada i cały czas ją poszerza to już w ogóle bajka 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!

  Odpowiedz

  Dagmara 18 kwietnia, 2019 o 17:01

  Kiedy człowiek zakłada własną działalność nie zawsze jest świadomy tego, że zakres jego obowiązków związanych z wykonywanym zawodem to tylko część nowego zakresu obowiązków. W imieniu czytelników rozumiem i czekam na kolejne wpisy.

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 19 kwietnia, 2019 o 09:47

  Taka prawda! Dziękuję serdecznie Pani Dagmaro i pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Kasia 19 kwietnia, 2019 o 13:07

  Jako rozwiązanie pocącego się policzka polecam słuchawki Samsung Level U. Noszę je jak biżuterię, bo tak wyglądają, są rewelacyjne i bardzo ułatwiają rozmowy. Pozdrawiam:-)

  Odpowiedz

  Karolina Sawicka 24 kwietnia, 2019 o 05:57

  Dziękuję, problem powoli mija, ponieważ przyzwyczajam się do Airpods 🙂 Co prawda nie wyglądają jak biżuteria, ale funkcję sprawują genialnie 🙂 Pozdrowienia!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: