Karolina Nowalska

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz umowy lub porady?

5 tys. zł zadośćuczynienia dla fotografa za niesłuszne zatrzymanie

Karolina Nowalska21 sierpnia 2018Komentarze (1)

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok zasądzający na rzecz fotoreportera Gazety Wyborczej kwotę 5.000 zł tytułem zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie przez policję i nie można nie zgodzić się z tym rozstrzygnięciem. 

Grzegorz Celejewski miał robić zdjęcia z meczu, który rozegrał się między Ruchem Chorzów a GKS Tychy. Fotoreporter jednak nie został wpuszczony na stadion i trafił na komisariat. Ochroniarze zażądali od niego opróżnienia zawartości plecaka, w którym znajdował się drogi sprzęt fotograficzny i nie byłoby w tym nic takiego, gdyby ochroniarze nie zażądali aby ten sprzęt został wyłożony na chodnik, na co już fotoreporter nie wyraził zgody.

Po chwili przyjechali funkcjonariusze policji i fotoreporter w kajdankach został przewieziony na komisariat. Na drugi dzień odbyła się rozprawa sądowa – postawiono mu zarzut naruszenia przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i domagano się 2 tys. zł grzywny oraz 2 lat zakazu uczestnictwa w imprezach masowych. Został on jednak uniewinniony.

Sąd, ze wszech miar słusznie wskazał, że „czynności takie jak przeglądanie zawartości bagaży powinny być wykonywane w sposób zapewniający poszanowanie godności ludzkiej oraz innych dóbr osobistych osoby, w stosunku do której zostały podjęte”.

To rozstrzygnięcie cieszy, co prawda nie funkcjonariuszy policji, ale mnie tak. Takie zapędy „kulsonów” należy studzić zimnym kubłem wody, który w tym przypadku przybrał postać prawomocnego wyroku sądu. Oby takich więcej. 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Anna 23 sierpnia, 2018 o 14:24

  Słyszałem o sprawie, cieszy fakt zdroworozsądkowego podejścia sądu. Niestety przeszukania bardzo rzadko bywają przyjemne, tym bardziej, że policja przeszukać może każdego, jedynie na podstawie swoje domniemiania popełnienia przestępstwa.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Karolina Nowalska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: