Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Zmiany w Google Images

Karolina Sawicka07 października 2018Komentarze (0)

Nieco ponad tydzień temu ogłoszono kolejne zmiany w Google Images, które mają stanowić następny krok do efektywnej ochrony praw autorskich twórców fotografii. 

Google już od jakiegoś czasu stopniowo wprowadza zmiany, którym przyświeca cel lepszej ochrony praw autorskich. Jest to m.in. zamieszczenie informacji, że dany obraz może być objęty prawami autorskimi oraz likwidacja z podglądu zdjęcia przycisku „Pokaż obraz”, który umożliwiał zobaczenie go w pełnej rozdzielczości bez konieczności odwiedzania strony internetowej, z której obraz pochodzi. Co prawda niedługo po tej zmianie Firefox i Chrome wprowadziły rozszerzenia, które przywracają ten przycisk, ale jednak…

Teraz obok informacji o prawach autorskich będziesz mógł/a znaleźć  również informację o autorze danego zdjęcia – o ile autor sam taką informację wprowadzi w metadanych zdjęcia.  Na pewno lepiej niż ja wiesz jak to zrobić, więc nie będę zamieszczać instrukcji działania krok po kroku. Chciałam tylko, żebyś wiedział/a, że jest taka możliwość.

Czy ta zmiana uniemożliwi kradzież zdjęć? Nie, ale wytrąci jeden z najczęstszych argumentów, którymi posługują się korzystający z cudzej twórczości bez zezwolenia. Temat wymówek – tych mniej i bardziej wyszukanych – poruszałam już we wpisie „Przecież było w Google!”, który polecam Ci przy niedzielnej kawie lub herbacie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adw.olsztyn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: