Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Ważny wyrok SN: tylko jednokrotność wynagrodzenia!

Karolina Sawicka01 lutego 20185 komentarzy

Kilka dni temu pojawił się w bazie orzeczeń Sądu Najwyższego ważny wyrok w kontekście art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. b Pr. aut. Link do jego treści znajduje się na końcu wpisu. 

Sąd Najwyższy stwierdził, że na podstawie wskazanego wyżej przepisu twórca, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone może dochodzić tylko jednokrotności wynagrodzenia, które byłoby należne tytułem udzielenia przez niego zgody na korzystanie z utworu.

Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE z pytaniem czy art. 13 dyrektywy 2004/48 WE parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29.04.2004 r. w sprawie egzekwowania prawa własności intelektualnej może być interpretowany w ten sposób, że uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone może żądać naprawienia wyrządzonej mu szkody na zasadach ogólnych  bez konieczności wykazywania szkody i związku przyczynowego skoro powołany artykuł dyrektywy przewiduje, że o odszkodowaniu decyduje każdorazowo sąd biorąc pod uwagę takie okoliczności jak:

a) poniesione przez poszkodowaną stronę negatywne skutki gospodarcze (z utraconymi zyskami włącznie),

b) wszelkie nieuczciwe zyski uzyskane przez naruszającego,

c) elementy inne niż czynniki ekonomiczne w rodzaju np. uszczerbku moralnego, jaki naruszenie spowodowało dla właściciela praw,

TSUE odpowiedział na powyższe pytanie twierdząco, ale wskazał jednocześnie, że w wyjątkowych sytuacjach – gdyby miało dojść do rażącej dysproporcji pomiędzy poniesioną szkodą a uzyskanym odszkodowaniem ryczałtowym – sąd nie będzie związany takim żądaniem uprawnionego.

Zanim jednak TSUE odpowiedział na zadane pytanie, w międzyczasie zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.06.2015 r., sygn. SK 32/41, w wyniku którego omawiany przepis utracił moc w zakresie, w jakim uprawniony mógł dochodzić trzykrotności wynagrodzenia w przypadku gdy naruszenie było zawinione. I ten wyrok dał pole do manewru, bowiem te same argumenty wykorzystywane przeciwko stosowaniu stawki trzykrotnej z powodzeniem można było wysunąć przeciwko stawce dwukrotnej. Sedno leży w automatyzmie ustalania tego odszkodowania, które zostało oderwane od ustalania rzeczywiście poniesionej szkody.

Sąd Najwyższy kierując się powyższym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że dwukrotność wynagrodzenia stanowi nieproporcjonalną sankcję dla naruszyciela i wobec tego twórcy należy się odszkodowanie ryczałtowe w wysokości jednokrotności stosownego wynagrodzenia. Nadal jednak istnieje brak konieczności wykazywania związku przyczynowego i faktycznie poniesionej szkody, co powoduje że ów automatyzm przyznawania odszkodowania może funkcjonować nadal.

W mojej ocenie to wyrok faworyzujący podmioty naruszające prawa autorskie. Po cóż bowiem taki podmiot ma zwracać się do autora o udzielenie licencji, skoro w najgorszym przypadku będzie musiał zapłacić autorowi zwykłe wynagrodzenie? Zasądzenie zadośćuczynienia jest póki co fakultatywne. Odszkodowanie w takich sprawach było więc jedynym „pewnikiem”, którym dysponował autor. Nie ma co jednak na zapas podnosić larum. To jednostkowy wyrok, a w Polsce nie mamy systemu common law, więc aby faktycznie sądy zasądzały kwoty odszkodowań w wysokości jednokrotności wynagrodzenia musiałaby nastąpić zmiana odpowiednich przepisów. Jeśli tak się stanie, na pewno dowiesz się o tym pierwszy/a!

Wyrok wraz z uzasadnieniem możecie odnaleźć tu:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10.11.17 r., sygn. V CSK 41/14.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 889 010 608e-mail: kontakt@adw.olsztyn.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Luty 2, 2018 o 09:05

No to kolejny raz opłaca się kraść. Jak Cię nie złapią że np ukradlrs czyjeś zdjęcie to jesteś do przodu. Jak Cię złapią to co najwyżej zapłacisz tyle ile musiał byś wydać gdybyś był uczciwy. Gdzie tu logika ?

Odpowiedz

Mikołaj Ostrowski Luty 3, 2018 o 09:16

@Paweł
Nie opłaca się kraść. Poza odszkodowaniem będziesz płacił odsetki,koszty postępowania, w tym koszty zastępstwa procesowego – niekoniecznie w minimalnej wysokosci. To może być drugie tyle co odszkodowanie.
Dodatkowo możesz zostać oskarżony i skazany na grzywnę (sprawa karna).
Tracisz też reputację.
Nie opłaca się kraść.

Odpowiedz

Tomek Grudzień 29, 2018 o 20:38

Czy ten wyrok oznacza, że nie mogę domagać się nic poza normalnym honorarium od osoby, która ukradła moje zdjęcia? A za opublikowanie niepodpisanych na stronie www firmy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karolina Sawicka Grudzień 30, 2018 o 06:16

Dzień dobry, Panie Tomku – póki przepisy nie zostaną zmienione, można (i trzeba) domagać się dwukrotności wynagrodzenia. To tylko jeden wyrok, na który co najwyżej może powoływać się Pana przeciwnik, ale przepis mówi jasno o dwukrotności. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Tomek Grudzień 30, 2018 o 11:14

Dziękuję za odpowiedź. A czy można by z Panią, odpłatnie oczywiście, skonsultować zdalnie ( mieszkam koło Gdańska ) moją sprawę i sporządzić pozew?
Jeśli tak, proszę o informacje na mojego maila lub podanie telefonu kontaktowego. Pozdrawiam, Tomek Lewandowski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adw.olsztyn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: