Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

Plastikowa torba w oceanie

Karolina Sawicka27 września 2018Komentarze (0)

Plastikowa torba w oceanie – czy to możliwe aby na ten sam pomysł wpadli niezależni od siebie ludzie w różnych krańcach świata? Moim zdaniem tak i nie ma  tym przypadku mowy o plagiacie. To zjawisko jest znane i nazwane: multiple discovery (lub simultaneous invention). 

Sprawa dotyczy tych okładek:

 

 

Podobne? Oczywiście, że tak ale ja nadal twierdzę, że to nie plagiat 🙂 Zdjęcie plastikowej torby w oceanie na podobieństwo góry lodowej można odnaleźć na stockach.  Daję wiarę tłumaczeniom redaktora naczelnego Dużego Formatu, który skomentował sprawę w następujący sposób:

 

„Okładka dzisiejszego numeru „Dużego Formatu” bazuje na zdjęciu zakupionym za pośrednictwem Agencji Fotograficznej BE&W. Pracując nad wydaniem, doszliśmy do wniosku, że to świetna ilustracja ważnego społecznie tekstu „Wszyscy będziemy z plastiku”. Nie jest to zdjęcie, które było okładką „National Geographic” – magazyn wykorzystał pracę meksykańskiego artysty Jorge Gamboa nagrodzonego w 2017 roku w boliwijskim biennale plakatu.”

Cofniemy się do 2015 roku to się okaże, że pomysł został już wykorzystany w kampanii dla Tesco.

Nie twierdzę, że ten zamysł jest oczywisty. Twierdzę jedynie, że to możliwe, aby w podobnym czasie nie jeden człowiek na to wpadł.

Doprawdy, świat zna już przypadki multiple discovery. Jest to bardzo długa lista, na której moją uwagę zwróciły np:

  • wędrówka kontynentów,
  • piorunochron,
  • teoria czarnej dziury i teoria wielkiego wybuchu,
  • hormon adrenaliny, 
  • film z dźwiękiem,
  • bomba atomowa.

Kto wie, może na tę listę trafi kiedyś plastikowa torba w oceanie…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adw.olsztyn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: