Karolina Sawicka

adwokat

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa fotografii oraz muzyki. Na co dzień prowadzę kancelarię adwokacką na olsztyńskiej Starówce.
[Więcej >>>]

5 tys. zł zadośćuczynienia dla fotografa za niesłuszne zatrzymanie

Karolina Sawicka21 sierpnia 2018Komentarze (1)

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok zasądzający na rzecz fotoreportera Gazety Wyborczej kwotę 5.000 zł tytułem zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie przez policję i nie można nie zgodzić się z tym rozstrzygnięciem. 

Grzegorz Celejewski miał robić zdjęcia z meczu, który rozegrał się między Ruchem Chorzów a GKS Tychy. Fotoreporter jednak nie został wpuszczony na stadion i trafił na komisariat. Ochroniarze zażądali od niego opróżnienia zawartości plecaka, w którym znajdował się drogi sprzęt fotograficzny i nie byłoby w tym nic takiego, gdyby ochroniarze nie zażądali aby ten sprzęt został wyłożony na chodnik, na co już fotoreporter nie wyraził zgody.

Po chwili przyjechali funkcjonariusze policji i fotoreporter w kajdankach został przewieziony na komisariat. Na drugi dzień odbyła się rozprawa sądowa – postawiono mu zarzut naruszenia przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i domagano się 2 tys. zł grzywny oraz 2 lat zakazu uczestnictwa w imprezach masowych. Został on jednak uniewinniony.

Sąd, ze wszech miar słusznie wskazał, że „czynności takie jak przeglądanie zawartości bagaży powinny być wykonywane w sposób zapewniający poszanowanie godności ludzkiej oraz innych dóbr osobistych osoby, w stosunku do której zostały podjęte”.

To rozstrzygnięcie cieszy, co prawda nie funkcjonariuszy policji, ale mnie tak. Takie zapędy „kulsonów” należy studzić zimnym kubłem wody, który w tym przypadku przybrał postać prawomocnego wyroku sądu. Oby takich więcej. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 889 010 608e-mail: kontakt@adw.olsztyn.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Anna Sierpień 23, 2018 o 14:24

Słyszałem o sprawie, cieszy fakt zdroworozsądkowego podejścia sądu. Niestety przeszukania bardzo rzadko bywają przyjemne, tym bardziej, że policja przeszukać może każdego, jedynie na podstawie swoje domniemiania popełnienia przestępstwa.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Karolina Sawicka z siedzibą w Olsztynie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@adw.olsztyn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: